yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bircan ÜNVER
Bağlantılar:
Millennium Development Goals
Yeni Binyilin Kalkinma Hedefleri

İzlenimler

UN-DPI/NGO: 58. Yildonümü Konferansindan İzlenimler

Bircan ÜNVER

2000 yilinda, Birlesmis Milletler - Dünya Zirvesinde, Yeni Binyilin Kalkinma Hedefleri çerçevesinde, en basta “yoksullugun azaltilmasi ve egitim oraninin arttirilmasi” icin alinan karar ve atilan imzalara ragmen, son bes yilda “savas ve teror”ün gündeme oturtulmasi, üç gün süresince, Birlesmis Milletlerde ameliyat masasina alindi.

New York - 10 Eylül 2005

Birlesmis Milletler’e bagli, Kamu Bilgilendirme ve Sivil Toplum Orgütleri Bolümü’nün (Department of Public Information - Non-Governmental Organizations/DPI-NGO), 58nci kurulus yildonümü çerçevesinde ve 7-9 Eylül 2005 tarihleri arasinda, son bes yili gozden geçirip degerlendiren bir konferans düzenlendi.

Sorunlarimiz: Baris IçIn Sesler, Ortaklik ve Yenilenme (Our Challenge: Voices for Peace, Partnership & Renewal), adli konferansta, Binyil Kalkinma Hedefleri’nin, sekiz ana maddesi, ayni zamanda konferansta islenen belli basli “sorun”larin tanimi oldu.

Yeni Binyilin Kalkinma Hedefleri:

1915 yilina kadar basarilmis olmasi amaçlananlar...

1) Mutlak yoksulluk ve açlik sinirinin altinda yasayan kisi sayisinin yariya indirilmesi
2) Dünyada herkesin ilkokulu tamamlamasi
3) Cinsiyet esitliginin one çikarilmasi
4) Bes yas altindaki çocuk olümlerinin üçte iki oraninda azaltilmasi
5) Gebelik ve dogum esnasinda anne olüm oranlarinin dortte üç oraninda azaltilmasi
6) HIV/AIDS, sirma ve tüberküloz gibi diger salgin hastaliklarin yayilmasinin onlenmesi
7) Doganin korunmasi, hava kirliliginin onlenmesi ve içinde yasayan canlilarin devaminin saglanmasi
8) Yardim, ticaret ve borç yükünün azaltilmasiyla ilgili hedefleri içeren bir kalkinma için küresel ortakligin gelistirilmesi”
-- Dünya Zirvesi-2000

Son 'Bes Yil'in portresi:

Yillik 900 milyar dolarlik silaha yapilan harcamalarin sadece yoksulun yoksulu ülkeleri degil, gelismis bati ülkelerinde de yoksullugu arttirdi ve derinlestirdi. Hem Birlesmis Milletler’e üye ülkeler hem de Birlesmis Milletler’in, 2000 - Dünya Zirve’sinde imzaladiklari Binyil Kalkinma Hedefleri programi çerçevesinde; ilk bes yillik donemde, ne kadar zayif kalindigi ve ana gündemin degistirilmis olundugu, gerek konferansa katilan uzman konusmacilar ve gerekse sivil toplum orgütleri tarafindan, çarpici istatistik rakamlar ve orneklerle açiklandi.

Ayni zamanda, ozellikle Tsunami ve Katrina Felaketleri ornek gosterilerek, Birlesmis Milletler’e üye zengin ülkelerin katkisiyla, dogal felaketler için küresel ACIL YARDIM FONU olusturmasi onerisini ise Jan Egelan, Birlesmis Milletler Genel Sekreterligine bagli, Insan Iliskileri ve Acil Yardim Koordinatorü, yapti.

Acil Yardim Fonunun gerçeklesmesi halinde, yeryüzünün herhangi bir ülkesi ya da kosesinde dogal bir felaket oldugunda, ozellikle medyanin ilgisiz kaldigi Afrika gibi ülkelerde; cografya, din, irk, kültür ayrimi yapilmaksizin, o ülkenin ihtiyaci oraninda, soz konusu Acil Yardim Fonu’ndan sinirsiz yardimin, o ülkeye aktarilmasi amacini tasiyor.

50 ülkenin 700 milyonu askin nüfusunun, açlik nedeniyle olüm sinirinda olmasi, sadece Afrika’da yilda 20 milyon kisinin açlikla mücadelesi, okuma-yazma bilmeyenlerin oraninda bir azalma yerine artis izlenmesi, mevcut egitimde de henüz iyilestirmenin saglanamamis olmasi, ayni zamanda egitiminde, zenginler ve yoksullar için olmak üzere, egitimin de iki ana kategoriye ayrilmis oldugu; kiz çocuklarinin, erkek çocuklarla esit egitim ve yasama haklari kadar kadina, sosyal hayatta esit haklarin taninmasi, yine basta Afrika olmak üzere HIV/AIDS, sıtma ve tüberküloz gibi bulasici hastaliklarin tedavisinin bulunmus olmasina karsin, yoksul ülkelerin o olanaklardan mahrum tutulmasi; yeryüzünün tüm kaynaklarini bir milyon kisinin yonettigi ve onlarin da çevresiyle birlikte, toplam bes milyon kisinin’ tüm yeryüzünün kaynaklari ile insan gücünü yonettigi ve bunun da çok büyük ve tehlikeli uçurumlar yarattigina dikkat çekildi.

Bu sonucun ise sadece yoksulun güvencesini, gelecegini degil ayni zamanda zenginin de gelecegini tehlikeye attigi, farkli temalar altinda konferans süresince, gündeme getirildi ve islendi.

Buna paralel, “ortak güvence; insanin ve yeryüzünün güvencesi” (collective security) ile “Birlesmis Milletler’in 60 yil oncesine dayanan, bürokratik mekanizmasinin iyilestirilmesi ve reforme edilmesi, ayni zamanda, gençlerin sosyal ve kültürel alanlarda gonüllü ya da sivil toplum kuruluslari ya da iliskili olduklari egitim kurumlari araciligiyla nasil daha aktif, katilimci ve üretken olmalarinin saglanacagi üzerine oneriler içeren paneller, 'workshoplar' ve soru/yanit bolümleri, konferans süresince islenen belli basli temel konulardan oldu.

Dünya Zirvesi-2005 dahil olmak üzere bugüne degin, sivil toplum orgütlerinin Zirve’ye katilma olanagi verilmedigi vurgulandi. Bu nedenle, DPI-NGO konferansi, Zirve oncesi ongorüsmelere paralel olarak, aninda sivil toplum orgütlerine, ongorüsmeleri yansitan ve onlarin da gorüslerinin alinmasina ve seslerinin zirveye yansitilmasina da olanak verdi.

Bu andan itibaren çok yogun olarak isbirligi ve destekle çalisarak, 2010 ve 2015’te, Bin Yillik Kalkinma Hedefleri’nde ilk onemli üç donemin hedeflerine basariyla ulasilmis olsa dahi, devasa ekonomik ve sosyal uçurumlar ve esitsizlikler oraninda, insanligin gelismesi, güvencesi kadar yeryüzünün güvencesinde, ancak mini-minnacik bir yol alinmis olunacagi ayrica belirtildi.

Bir çok dünya liderinin, imzaladiklari anlasmalari; ülkelerine dondükleri andan itibaren hizlica ve tümden unuttuklari ve verdikleri sozlerle, uygulamalarin birbirini tutmadigi ve bunun kronik bir aliskanlik haline geldigi ise ayrica elestirildi.

Bu nedenle, tüm ülke liderlerinin yaptiklari anlasmalara bagimli ve verdikleri sozleri tutmalari çagrisinda bulunuldu.

Bu anlamda, eger bir ülke baskan ya da basbakani, attigi imzasiyi unutur ve verdigi sozü tutmazsa, bu noktada ona verdigi sozü ülkesi ve toplumu adina hatirlatmak ve yerine getirmesini saglamak amaciyla, en onemli gorev ve sorumlulugun da, sivil toplum orgütlerine düstügü belirtildi.

Bununla birlikte, Dünya Zirvesi-2005 esnasinda, basta “teror”ün taniminda varilacak ortak bir uzlasmaya paralel, Binyil Kalkinma Hedefleri’nde, 2005 iskalanmis olsa bile, 2010 ve 2015 için ongorülen hedeflere, sivil toplum orgütlerinin üstlenecegi roller araciligiyla, ulasilmasi için umitler yesertildi. Bu hedeflere ulasilabilmesi için tüm sivil toplum orgütlerine, bu amaç ve süreçte çok onemli roller düstügü ve aktif, yerel ve ulusal düzeyde, bu hedeflerin saglanmasinda, anahtar bir islev tasiyacaklari belirtildi.

Konferansin baskanligini yürüten Joseph Donnely; 59.ncu Genel Asemble Baskani Jean Ping; konusmacilardan Wahu Karaa ve Jan England basta olmak üzere bir çok konusmaci ve konferansin kapanis konusmasini yapan Genel Sekreter Koffi Annan; sivil toplum orgütlerinin “insanligin güvencesi, gelecegi kadar yeryüzünün de geleceginin güvencesi oldugu”nu onemle vurguladi.

Ayni zamanda; yakin bir gelecekte, sivil toplum orgütlerinin, gerek yerel, gerek ulusal gerekse global düzeyde ve sosyal katmanlarin her alaninda, daha etkin bir islev ve rol üstlenebilecegi, konferansin ortak enerjisi ve mesaji olarak yansitildi.

DPI-NGO’un 58nci yildonümü konferansi, bugüne degin Birlesmis Milletler'de, uluslararasi düzeyde, sivil toplum orgütlerinin en yüksek oranda, katildigi bir konferans oldugu bilgisi verildi. Bununla birlikte, Birlesmis Milletler'in ongorülen reformunun gerçeklestirilmesine paralel, sivil toplum orgütleri ile isbirliklerinin daha etkin ve islevsel olarak gelistirilecegi üzerinde duruldu. Yoksulluga Karsi Küresel Çagri (Global Call to Action Against Poverty) organizasyonunun kurucusu Wahu Karaa, konusmasinda, Birlesmis Milletler'in 60nci Yildonümü'nü de kutlamakta oldugu Dünya Zirve'sinin, ayni zamanda sivil toplum orgütlerinin, dahil edilmedigi ‘son zirve’ olmasi talebinde bulundu.


* * * * *

Binyillik Kalkinma Hedefleri programi çerçevesinde, Dünya Zirve'sinden çikacak 45 sayfada ozetlenen maddeler ile ortak kararlarin uygulanmasi ya da ya da uygulanmamasi halinde; bunun sonucunun dogrudan bizleri, hepimizi, yarinimizi ve gelecegimizi iyilestirecek ya da dogrudan tehlikeye atacak güç ve rol'dedir. O nedenle, her birimizin kendi boyutunda, bu konulara karsi daha duyarli, ilgili ve mümkün oldugu olçüde de, bu amaçla isbirlikleri olusturup, olasi olumsuzluklarin onüne set çekip, artik geçit vermememiz gerekiyor!

Daha sorumlu, birbirimize karsi sevgi, ozen, saygi içinde, bes yasindan yüz'e; daha aktif, daha üretken ve daha katilimci oldugumuz; an'lar kadar yarinlar için ve çocuklarimizin gelecegini de güvenceye aldigimiz bir dünyayi, ancak biz, kendimiz ve çocuklarimiz için düsleyip gerçeklestirebiliriz.

O kosulda, baris kültürünü hizlica gelistirip yeserttigimiz, daha isikli ve güzel bir dünyada, hep birlikte üreterek, çogaltarak, ruhsal, beyinsel ve bedensel olarak, gelisip güçlenip, yasamak mümkün olacaktir...

Yoksa kimse kendini çok fazla güvencede hissetmesin...

DAVET:
ISIKBINYILI.ORG web sitemizi, Türkçe olarak Sonbahar’05 sayisiyla yeniden yayinini baslatmayi amaçliyoruz. Sizin de gerek Binyil Kalkinma Hedefleri, gerekse DPI-NGO Konferansinin konsepti çerçevesinde, yayinlanmamis ozgün/yeni yazilarinizi yayinlamak üzere, bize iletiniz.

ISIKBINYILI.ORG; organizasyon olarak Light Millennium bünyesinde olmakla birlikte, lightmillennium.org’tan bagimsiz bir web sitesi olarak bundan boyle yayinina devam etmeyi amaçlamaktadir. Yeni web sitemiz, hazirlik asamasindadir. Katiliminizi bekliyoruz. Tesekkurler... B.Ü.

Bu yazida, ISIKBINYILI.ORG sitesinde, yeni sayimizda yayinlanacaktir.

©Bircan Ünver, ISIKBINYILI.ORG; 10 Eylül 2005, New York

© Eylül 2005, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works