yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Fotograf: Rohan DeSilva, 15 Aralik 2006, Sri Lanka

Yazı

ISIKBINYILI & LIGHTMILLENNIUM 7. YILINI KUTLUYOR…

Bircan ÜNVER

Organizasyonun anafikrinin dogus hikayesi…

Amerika’ya ilk ayak bastigim 1989 yilinda, takipeden dort yil, Türkiye’ye hiç gidemedim. Bunun içinde, aileme biraktigim o donem 8 yasinda olan oglum Baris’i da hiç goremedim.

Amerika yolculuguna tek basina çikmistim ve baslangiçta ne kadar kalabilecegimi hiç bilmiyordum. Mali olarak da on yili askin bu amaçla biriktirdiklerimle, burada Ingilizce ogrenmek ve TV yapimciligi üzerine ogrenim gormeyi amaçlamistim bu yolculuga çikarken. Ama bunun nasil gerçeklestirebilecegimi ise somut olarak yine hic bilmiyordum. Bu yolculukda, ilk yil, Los Angeles’ta geçti. Queens Public TV’nin (QPTV) varligini ogrenmem, New York’a tasinma nedenim oldu.

Günlük yasam ve geçinmenin dayatmasiyla ile ideallerin baskinligi ve onlarin realizasyonu pesinde kosmakla geçti ilk dort yil. Bu arada, QPTV’de program üretebilme ve kurulus olarak dileyen herkesin, oranin ongordügü kurslardan yararlanarak sadece program üretmek degil, onlarin yayinlanmasi da onkosolu, düsünsel boyutta bana yeni kapilar açti ve kendi yapmak istediklerimi, üretebilme kapasitesini kazanmami sagladi. Boylece, ilk donem 20’ye yakin ve tamamen kendi kisisel emegim ve geçimin disinda ayirabildiklerimle, TV programi ürettim ve yayinlandi. Bu asamada, medya üzerine master yapmak fikri on plana çikti. Günlük geçim için kazanma zorunlulugu, QPTV’de geri kalan tüm zamani gerek kendi projelerim üzerinde çalisarak gerekse diger programlarin çekim ekibinde gorev alarak, bu konuda mesafe katetme çabalarima bir de master programi girdi…

Ozellikle o ilk dort yil, Türkiye’den çesitli gazete, kitap ve güncel haberleri izlemek ve ailem ve dostlarimla da sürekli iletisim halinde olma ihtiyaci, asiri bir susuzluk halindeydi… Telefonla ancak ara sira ancak ailemi ve oglumu arayabiliyordum ve ve finansal güçlükler ve zamanin yetmezligiyle hep basa çikma mücadelesi veriyordum..

QPTV tecrübesi ve ozellikle New School Universitesi’nde baslamis oldugum Medya üzerine master programinda, Türkiye’ye uç yil gidis ve geri donüsü takiben, yeniden basladigim programin onkosulu olan “Medya Teori” dersinde, aldigim Internet ve On-Line dersi (Bahar 1997), Isikbinyili/Lightmillennium.org’un ilk ilham kaynagi ve çikis noktasi oldu. Boylece sadece Türkiye’den yada dünyanin diger koselerinde, neler olup bittigini günlük gazetelerden ogrenmek degil, ayni zamanda Türkiye ve dünyanin her kosesindeki farkli yasam, kültür ve degerleri de tek bir platformda ve dogrudan onlarin kendi perspektivinden sunabilme isteginin ilk tohumlarini ekti. Okuldan Mayis 1999’da mezun oldugumda, bu organizasyon için ongordügüm anafikir, 40ncu Yasgünü’ne dair yazdigim bir deneme, adeta kendini transform etti. Mayis’in ilk haftasi Internet üzerinden e-maille dagittigim 40.ncu Yas denemem, ayni zamanda Isikbinyili organizasyonunun dogus metnidir de…


Kisisel arayistan - kurumsallasmaya ve kuresel pozitif bir platform olmaya dogru…

ISIKBINYILI.ORG (lightmillennium.org, New York merkezli ve ABD yasalari çerçevesinde, ticari olmayan ve vergiden muaf kamu kurulus olarak, 17 Temmuz 2001 de, kurumlasmasini sagladim. Organizasyon, multi-media, multi platformlarda faaliyet gostermeyi hedeflemistir. (Internet yayinciligi, TV programlari/belgeller, farkli alanlardan kültürel etkinlikler, paneller, ozel film gosterileri bugune degin gerçeklestirdigi baslica aktivite kategorileri arasindadir. Kitap yayini, uzun metrajli film yapimi ve diger kültür ve sanat alanlarinda faaliyetler de kurulus amaçlari içindedir. Yediden yetmise, amotorden profesyonele, dünyanin her kosesinden dileyen herkesin her yas, kusak ve kültürden katilimina açik, farkli düsünceleri bir arada yayinlamak, birbirimizi ve diger kültürel degerleri tanimak, anlamak ve küresel olarak pozitif bir bag ve kültürel deger üretebilmek amaciyla, organizasyonun amaç ve vizyonu ise, Lightmillennium.org domain ismi altinda, ilk kez Agustos 1999 yilinda, Web ortaminda, Türkçe ve Ingilizce olarak tanitildi.

Organizasyon, kurumsal olarak kendini farkli sosyal ve kültürel katmanlarda kabul ettirmeyi basardi. Bunun sonucu olarak da, Lightmillennium/Isikbinyili, ilk kez Birlesmis Milletler, Sivil Toplum Orgutleri, 58nci Yillik Konferansina, Eylül 2007’te davetli olarak katildi. Takiben de, 12 Aralik 2005 tarihinden itibaren, Birlesmis Milletler’in Kamu Bilgi Bolümü (Department of Public Information of the United Nations) üyesidir. Bugüne degin 14 sayi Türkçe (ISIKBINYILI.ORG), 20 sayi Ingilizce, (LIGHTMILLENNIUM.ORG), 44 (Türkçe ve Ingilizce) ve 50’den fazla da TV programi üretip, Light MillenniumTV Serisi’nde yayinladi.

ISIKBINYILI.ORG, kurulusundan itibaren ayni zamanda, ACIK BIR OKUL, açik bir egitim platformu olmayi da hedeflemistir. Organizasyon, programlarinin oz’ünde yazmayi, düsünsel üretimi tesvige parallel, kültürel ogrenmeyi – birlikte gelistirmeyi hedefleyen formatta etkinlikler, programlarinda onemli bir yer tutmaktadir. Bu nedenle, organizasyonun Yonetim Kurulu’nda, Türk ve Amerikali olmak üzere, akademisyenler agirliktadir.

Isik Binyili – Light Millennium Organizasyonu, ilk tanitimindan – resmen kurumlasmasina ve bugüne degin, tüm etkinlik ve programlarini yüzde yüz gonüllü olarak sürdüregelmistir. Organizasyon, varliginin devami ve gelecegini ise ABD’nin hükümet disi organizasyonlara tanidigi olanaklardan yararlanarak, sürdürmeyi hedeflemektedir. Ayni zamanda, Türk yasalari çerçevesinde, ISIKBINYILI.ORG’u, Türkiye’de de kurumlastirmak, organizasyonun baslangicindan beri temel hedefleri arasindadir.

Türkçe ve Ingilizce platformlara düsünsel ürünler, etkinlikler ve TV programlari araciligiyla katilan/katkida bulunanlar, 700’ü asmistir. 2006 yili hit toplami ise 13 milyonu, aktif ziyaretci ise 900bini geçmistir. 40’a yakin ABD ve Türkiye basta olmak üzere dünyanin bir çok bolgesinden gonüllü temsilcisi bulunmaktadir.
Tüm bu yayin ve çalismalari ise hiçbir reklam yayini yapmadan ve finansal sponsorlari olmadan basarmistir. Buna karsin, etkinliklerin gerçeklesmesinde içerik, mekan, resepsiyon, tanitim niteliktegindeki katki/bagislar, kurumsal isbirlikleri ve organizasyonun Yonetim Kurulu’nun sergiledigi ortak bir enerjiyle gerçeklestirilmistir.

Organizasyonun Manifesto’su, Mayis 1999’da ilk kez 40’I askin e-adrese gonderilmisti. Tanitim sayisi ise Agustos 1999’da yayinlandi. Bu nedenle, organizasyonun dogus ve tanitim itibariyle, 8nci yilini kutlamaktadir. Çok katilimli olarak ve ilk yayin ornegini Ocak 2000’de gerceklestirdi. Ayni zamanda, Light Millennium TV Serisini/Quuens Public TV’de Ocak 2000’de baslatti. Faaliyet ve yayinlarini, baslangicindna bugüne iki dil araciligiyla sürdürmesi, çok katilimli ve ticari olmayan ozgür ve global platform olarak yayincilik ilkesi ve modelini, ilk Tanitim sayisindan itibaren kararlilikla uygulamaktadir. Bu nedenle, yediden yetmise, amotorden profesyone, küresel olarak tüm düsünceleri kucaklayan ve çok katilimli yayin ve programlariyla, Isik Binyili / Light Millennium, onümüzdeki yillara daha ümitle bakmaktadir. Iki dilden yayinciligi ise en az üç dile çikartmayi hedeflemektedir. Üçüncü binyilin dogum asamasinda, onümüzdeki binyili içine alan ve hedefleyen ISIKBINYILI/LIGHTMILLENNIUM.ORG, onümüzdeki binyillik yolculugunun henüz ilk on yilinda, 7nci yasini kutlamaktadir.

Bu ilk 7 yil sadece organizasyon adina degil, tüm dünya için 21nci yüzyilin en güç, calkantili ve kaos içinde geçmekte olan yillaridir. Bu nedenle, bugün dünden daha ümitliyiz ve günlük pragmatik baskilari asarak, binyillik bir süreç icinde güçlenerek, geliserek, vizyonumuz dogrultusunda, varligimizi ve etkinligimizi arttirarak devam edecegimiz inancini her zamankinden daha yüksek olarak sahibiz..

Isik Binyili, Light Millennium, Light Millennium TV Serisi, Turk-Yunan Dostlugu ile bugüne degin gerçeklestirdigimiz tüm yayin ve etkinliklere katkida bulunan geçmis ve mevcut tüm Yonetim Kurulu ve Danisma Kurulu üyelerimize, tüm gonüllü temsilci ve içerik ve tasarim olarak yediden yetmise dünyanin her tarafindan katkida bulunan yazar, sanatci, sair ve akedemisyenlerimize, etkinliklerimizde isbirligi yapan tüm kisi ve kuruluslara, bizleri bu güc ve olanaksiz gorünen kosullarda, bugune kadar gelmemizde verdiginiz güc ve bulundugunuz tüm katkilar için çok tesekkür ediyoruz… Sizlerin verdigi destek ve katkilardan güc alarak da, yarinlarimiza, dünlerden daha çok güveniyor ve inaniyoruz…

Sekiz yil oncesi ve bundan sonrasi…

Bu noktada, sekiz yil geriye baktigimiz zaman, baslangicta olanaksiz gibi gorünen vizyon, karsilasilan tepkiler ve hatta kaybedilen dostluklara ragmen, sayisiz ticari yada ticari olmayan Web sitesine ve bir çok kisi ve kurulusa ilham kaynagi olmustur. Bu nedenle, organizasyon, 700’ü askin yazar, sanatçi, amator, profesyonel ve akademik katilimcisi, gonüllü destek ve kurumsal isbirlikleriyle, 110’u askin ülkeden siteye girisler ve milyonu askin ziyaretçisiyle, küresel olarak, ilk kurulus asamasinda ongordügü vizyonunun tohumlarini basariyla ekmistir. Light Millennium/Isik Binyili organizasyonu semsiyesi altinda, bügüne degin ortaya çikan tüm ürünler ise o tohumlarin oz be oz, yeseren ürünleridir. Ki o ürünler, artik küresel toplumun ortak bilincinin de bir parçasidir.

Ortak bilincin uynmasi ve yeryüzünde kendi varolusumuza sahip çikabilmek ve ortak bir yeryüzü ailesi için, onümüzdeki binyillik yolculugumuzda cogalarak, güçlenerek, paylasarak, birbirimizi destekleyerek, etkinleserek, ortak ideal ve düslerde birleserek, yediden yetmise ve dünyanin her kosesinden artacak yeni katilimlarla ve hep birlikte, daha ileriye, daha ileriye, daha ileriye… nice on yillar ve yüzyillarda yol alabilmek umidiyle…


Bircan Unver, ISIKBINYILI 7nci YILINI KUTLUYOR… Isikbinyili.org/lightmillennium.org, 25 Mart 2007, NY.

© Mart 2007, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works