yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bağlantılar:
Bircan Ünver - Dün-Bugün (Özgeçmiş)
SUNUŞ>

Sanatın Labirentlerinde

*E-KİTAP - İTHAF*

Bircan ÜNVER

Bu kitap EROL AKYAVAŞ ve ATİLLA İLHAN'a ithaf edilmistir.

EROL AKYAVAŞ'ın "LABİRENT PROJESI": (1)

Dördül bir alanda cam duvarlar Allah sözcüğünü dört kez yazar. Dört giriş vardır. Bunlar metaforik girişlerdir. Normal bir labirentin taş ya da tuğla duvarları vardır; bunun duvarları camdır.

Böylece nereye gittiğinizi ve ya da nereden aldığınızı görebilirsiniz. Yapacağınız şey, Allaha giden (bıkmadan ve görmeden) doğru yolu bulmaktır. Ortada içinde Lazer olan bir kap havada sallanır.

Yerdeki bir kayadan başka bir lazer ışığı neye doğru (Kıble) uzanır ve sonsuzlukta kaybolur. Kuşkusuz labirentin ortasına doğru yaklaştıkça dış dünya silikleşir, ama tümüyle kaybolmaz. Sesler de kaybolur. Varolan ve olmayan arasında bir ritim vardır. Kalp atışlarının ritmi gibi; yukarıda bir yerde bir ney sesinin fısıltılı melodileri duyulur. İçine girenler için labirent, içinde hiçbir şeyin olmadığı bir sessizlik yeridir. Tanrıya doğru. Ruhların Onun varlığın içine girdiği ve Onu selamladığı yerdir.

Mermer zemin. Belki bir kasede, Hallac-ı Mansur'un söylediği bir tümce: Hak eden kişi için bir namaz yeri bile yeterlidir; güsulun¸ kendi kanıyla yapmış olması koşuluyla.

* * * * *

Labirent (Felsefe): * Bir Çizginin dik açılı köşeler oluşturacak biçimde karışık olarak dolaşmasıyla oluşmuş bezeme örgesi.
* Barok: Bahçe tasarımında kullanılmış bir öğe.
Budanmış taflanların sınırladığı, içinde dolaşılabilecek boyutta karmaşık dil açısal planlı kesim. (2)
* Çok yeri kolaylıkla bulunamayacak kadar karışık koridorları olan yapı. Örnek: Yakup Kadri Karaosmanoğlu’ndan, “Bu labirentte yolumu kaybedip gitmek işten değildi.”
* İçinden çıkılması güç ya da imkansız durum. (3)

Kaynak:
(1)http://www.bilgi.edu.tr/vcd/erolakyavas/labirent.htm
(2) Sanat Kavram Metinleri Sözlüğü, Metin Sezen & Uğur Tanyeli
(3) Türk Dil Kurumu Sözlüğü

ITHAF: ATILLA ILHAN

Bu e-kitapta yer alan yazıların yazılmasında teşvik ve gerek Sanat Olayı gerekse Cönk dergilerinde yayınlanmasına olanak vererek, hem gün ışığına çıkması hem de bunların kalıcı olmasına verdiği destek kadar, o süreç (1987-1989) ve sonrasında da; dostluk kapısını hep aralık bırakarak, sürmesine olanak verdiği için, artık aramızdan ayrılmış bulunan çok değerli ve sevgili Atilla İLHAN'a, evrende hep bir dönüşüm içinde olduğumuz düşüncesi ve bir şekilde bunu sezeceği sezgisiyle, çok teşekkür ediyor ve bu e-kitabı, Atilla İLHAN ve Erol AKYAVAŞ'a ithaf ediyorum.

- Bircan Ünver, Ağustos 2008, İstanbul.

© Ağustos 2008, Bircan ÜNVER
* SANATIN LABİRENTLERİNDE… İthaf/E-kitap – IŞIK BİNYILI, E-Yayınları – http://isikbinyili.org

© Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works