yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   
Bağlantılar:
Bircan Ünver - Dün-Bugün (Özgeçmiş)
Sanatın Labirentlerinde...

Sanatın Labirentlerinde

BİR PAZAR GÜNÜ

Bircan ÜNVER

Los Angeles’ta en çok sevdiğim yerlerden başlıcası, Los Angeles County of Art Museum. Muze üç ana bina, heykel bahçesi, kitap ve hediyelik satış, merkezi, restoran ve üç ana binanın ortasında, açık alanda ise “Coffee Garden”dan oIuşuyor.

E-Kitap


Daha önceden karar vermiştim. Los Angeles County of Art Museum’a yeni açılan sergileri görmeye gidecektim.

Los Angeles’ta en çok sevdiğim yerlerden başlıcası, Los Angeles County of Art Museum. Muze üç ana bina, heykel bahçesi, kitap ve hediyelik satış, merkezi, restoran ve üç ana binanın ortasında, açık alanda ise “Coffee Garden”dan oIuşuyor.

Bu üçlü kompleksten birincisi, pre-historik ve klasik sanatlara, ikincisi çağdaş, sanata, üçüncüsü ise Doğu sanatına ayrılmış. Asya uygarlığından Mısır’a, Yunan’a, Hindistan’dan Meksika uygarlıklarına kadar uzanan seçkin örneklerden, Ortaçağ resminden, Rönesans’a, manyerizme, Barok’a, klasisizme ve izlenimciliğe kadar uzanan bu geniş, yelpaze müzenin ilk görülmesi gereken binasını oluşturuyor.

Tabii bu arada Rodin’in o güzelim heykellerinden, Degas, Gaugin, Cezanne’ın resimlerine kadar sergilendiği bu binayı, ilk gördüğümde -ki, sabah dokuzdan akşam altıya kadar, henüz göremediğim bir kat daha kalmıştı- ve görebildiklerimle dahi, adeta dört yıl boyunca “sanat tarihi” dersinde, çok değerli hocamız Semra Germaner’in olabildiğince zengin, ders saatlerinin sınırlan içerisinde, bizlere göstererek anlattığı sanat tarihinin belli başlı mihenk taşlarının adeta bir özetiydi.

Ve bu özetin orijinallerini görebilmekle, dersleri izlerken, dünyanın çeşitli yörelerine dağılmış bu yapıtları görmeyi düşünmek ‘bir düş iken’, bu kutsal mekanda böyle bir düş gerçekleşiyordu.

Ondan da öte, çok farklı zaman dilimlerinden, çok farklı coğrafyalardan ve farklı kültürlerin oluşturduğu, belli başlı kültürel değerlerle, aynı zaman dilimi içerisinde iletişim kurabilmek ve karşılaştırma ve farklılıkları net ayırtedebilmek açısından da çok heyecan verici.

Ayrıca, sanatı seven birinin, dünyanın her yerinde gerçek dostlarını bulabileceğinin ve “yalnızlık” cenderesine uğramayacağının da güzel bir kanıtı.

(Los Angeles, 5 Şubat 1990)


*BÖLÜM 3: YELPAZE - BİR PAZAR GÜNÜ* (c)Bircan ÜNVER, Sanatın Labirentlerinde... E-Kitap. Işık Binyılı - http://isikbinyili.org
© Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BİNYILI e-dergisi; The Light Millennium bunyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Unver tarafindan, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statusune (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden gecerli olmak uzere hak kazanmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularinin izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tum icerigi "The Light Millennium"a aittir. Uluslarası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır."
Genel Yayin Yonetmeni: Bircan Unver
The Light Millennium'un Ingilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren Bali & Bali Works

Bali & Bali Works