yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bağlantılar:
24 Haber
Learning Sites, Inc: Archaeological Visualizations for Interactive Education and Research
Light Millennium

Arkeoloji

Çok katmanlı antik bir şehir: Çadır Höyük

Bircan ÜNVER

Çadır Höyük'te yapılan kazılarda, Eski Hitit Dönemine ait iki binanın temeli keşfedildi...

Türk kamuoyunda çok fazla gündeme gelmemiş ve Orta Anadolu'da yaşamış bütün uygarlıkların izlerini taşıyan Çadır Höyük'te, geçen sezon yapılan arkeolojik kazı çalışmasında, Hitit Dönemine ait taş temelli kerpiç duvarlı iki bina kalıntısı keşfedilmişti. Bu yaz sonunda da, bu binalardan birinde çalışılabildi. Buradan, bir fırın ve çok sayıda çanak-çömlek açığa çıkartıldı.


Çadır Höyük 2005 yılı kazısı, Temmuz ayı ortasından başlatılarak 18 Ağustos'a kadar sürdürüldü. Kazılar, Amerika ve Kanada'dan 18 arkeolog ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Arkeolog ve öğrencilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığından bir temsilci ve Peyniryemez köyünden 18 işçi ile çalıştı.


Çadır Höyük ve çevresinin uygarlık tarihindeki yeri ve önemi ilk kez 1930'lu yıllarda Chicago Üniversitesi tarafından keşfedildi. Çadır Höyük'teki ilk kazılar da Chicago Üniversitesi tarafından yapıldı.


Ilk dönem kazılarında, dönemler arasında açıklanamayan büyük boşluklar ve yanıtsız kalan bir çok soru vardı. Bu sorulara yanıt aramak amacıyla 1993 yılında, Chicago Üniversitesi, Alişar ve çevresindeki kazılara yeniden başlamak üzere ABD'den üç üniversiteyi de içine alan ortak bir proje başlattı.


1993 yılından itibaren Chicago Üniversitesinden Dr. Ronald Gorny; New Hampshire Universitesinden Dr. Gregory McMahon; Cortlan Universitesi, SUNY'den Prof. Dr.Sharon Steadman ve Buffalo Universitesinden Prof.Dr. Samuel M. Paley, SUNY yonetiminde kazılar yürütülmektedir. Kazının mali sponsorluğunu Loeb Vakfi, Hood Koleji-Universitesi, Londra, SUNY Cortland ve bazı özel kuruluş ile Buffalo Üniversitesi Vakfı üstlenmiştir.


Bu kazıların amacı, Orta Anadolu'nun farklı dönemine ait kalıntıları ortaya çıkartarak "arkeolojik kayıtları yeniden tanımlamak ve yeni kalıntı ve bulgular doğrultusunda yeni bir arkeolojik sit oluşturmak" olduğunu açıklıyor Buffalo Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Paley.


Kazılar, her biri kendi alanında uzman arkeologların yönetiminde, yıllık sponsorluklara bağlı olarak 13 ile 18 kişilik uzman ekip ve öğrenciler ile yerel halktan kazılar için eğitilmiş bir ekip ve Kültür ve Turizm Bakanlığından bir gözlemcinin denetiminde yürütülmektedir.


Arkeologlar, geçtiğimiz yaz yaptıkları kazılarda beş farklı alanda çalıştılar. Bu alanlarda, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hitit Uygarlığı, Demir Çağı ile Erken ve Geç Bizans Dönemleri araştırıldı. Dr. Steadman, Çadır Höyük'te bir çok uygarlığın izlerine rastlanmasını referans göstererek "Çadır Höyük'te herkes için bir şey var" diyor.


Dr. Paley ise, "Arkeolojik kazılar, uzun dönemli ve zahmetli çalışmalar sonucu elde edilen küçük objelerle yetinmeyi gerektirir. Bununla birlikte, geçen yaz yaptığımız kazı çok verimli geçti. Çadır Höyük'ün doğu yakasında iki binanın temeli keşfedildi. Bu binalardan birinde çalışmayı yoğunlaştırdık. Binayı ortaya çıkartırken iki geniş duvar daha karşımıza çıktı. Bu iki geniş duvarı kaldıramadığımız için kazı alanının batı yakasına doğru genişletmemiz gerekiyordu. Ancak bu dönem, bu çalışmayı tamamlayamadık" bilgisini vererek kazılarla ilgili açıklamalarına şöyle devam ediyor Dr. Paley


" Yarısı açılan binanın, kerpiç duvarlı ve sıkıştırılmış toprak tabanlı olduğunu tespit ettik. Bu binada en azından üç yapı evre yaşanmış. Binanın tamamı açılamadığı için en eski evresi hakkında henüz bir bilgimiz yok. Ancak, daha sonraki evrelerde ele geçen küçük buluntulardan binanın işlevi konusunda bir fikir elde edebiliyoruz. Fırın kalıntısı, günlük işlerde kullanılan çanak çömlek parçaları, yiyecek depolama amaçlı küpler ve hayvan kemikleri bulundu. Çanak-çömlek, Erken Hitit Dönemine tarihlenmektedir. Bu dönem, M.Ö. 18 ile 16, yüzyılları kapsar. Aynı döneme ait bir mühür de yığıntılar arasından ele geçmiştir".


Bu arada, Anadolu'nun en eski uygarlığı olan Çatal Höyük ile Hitit Uygarlığının doğduğu bölgede yer alan Yozgat'taki Çadır Höyük'ü birbirine karıştırmamak gerekir. Her iki yerleşim de, Orta Anadolu'nun uygarlık tarihi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Her iki yerleşimde yapılan kazılar, birbirinden bağımsız farklı üniversiteler ve hatta farklı ülkeler tarafından yürütülmektedir.


Daha fazla bilgi için: Dr. Sam Paley'in 1993'ten itibaren katıldığı Anadolu'daki kazılara ilişkin önceki çalışmaları için> Anatolia 1993, 1999, 2001 "Virtual Reality Reconstruction of Archaeological Sites, with Dr. Donald Sanders. http://www.learninsites.com (Assyrian/Asur kazılarının yer aldığı bölümden ulaşılabilir.)


Not: Bu yazının farklı bir versiyonu; www.24haber.com'da Eylül'ün ikinci haftası yayınlanmıştır.

E-Mail: bircanunver@lightmillennium.org


© Bircan Ünver, 18 Eylül 2005, New York

© Ekim 2005, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works