yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bircan Ünver ve Humeyra Imirzalioglu Kocak

Bircan Ünver, ödülüne ilişkin konuşmasını yaparken görülüyor.

Bircan Ünver, ödülünü Ticaret Ateşesi Mehmet Ali Erdem'den aldı.

Forum Gazetesi Kupuru
Bağlantılar:
Bircan Ünver - Dün-Bugün (Özgeçmiş)
FORUM Gazetesi - SOSYAL AKTİVİTE ÖDÜLLERİ

Haber

BİRCAN ÜNVER “KÜRESEL BARIŞ GÖNÜLLÜSÜ”

Hümeyra İmirzalıoğlu KOÇAK

FORUM gazetesinin 100ncü sayısının yayını nedeniyle, bazı aktif Türk-Amerikan kuruluşları temsilcilerini, içinde bulundukları topluma katkılarından dolayı ödüllendirdi. The Light Millenium/IŞİKBİNYILI Sivil Toplum Kuruluşu'nun kurucu başkanı Bircan Ünver ise “ Küresel Barış Gönüllüsü” kategorisinde tek kişi olarak ödülünü, NY Ticaret Ateşesi Mehmet Ali Erdem’den aldı.

New York’ta yayınlanan yerel Forum Gazetesi, 100.ncü sayısı onuruna 24 Ekim 2008 tarihinde New York- Bellini Restoran’da kutlama gecesi düzenledi.T.C. New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ile eşi, Kültür ve Turizm Ataşesi Hasan Zongur, Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem, Basın Ataşesi Vekili Bilge İlter, Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Doğan Uluç, Forum Gazetesinin yöneticileri ve yazarları ile birlikte Amerika’daki işadamları ve dernek yöneticilerinin oluşturduğu kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Sunumunu gazeteci Cahit Oktay’ın yaptığı gecede farklı kesimlerden temsilcilere, Amerika’da Türk toplumuna katkılarından dolayı ve gazeteye desteklerinden dolayı plaketler verildi.

The Light Millenium Derneği kurucu başkanı Bircan Ünver “ Küresel Barış Gönüllüsü” kategorisinde tek kişi olarak ödülünü NY Ticaret Ateşesi Mehmet Ali Erdem’den aldı.

Ayrıca, ODTÜ tarih profesörü Prof. Dr. Ömer Turan, Hürriyet gazetesi New York temsilcisi Doğan Uluç, İstanbul Üniversitesi Mezunları Derneği kurucusu Ali Çınar, müzisyen Sinem Saniye, sanat gönüllüsü Gülçin Hatihan, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş ve Murat Yeşil'e; ABD'deki Türk toplumuna katkılarından dolayı, plaketler verildi.

Hiç yılmadan, yorulmasını umursamadan, tek amacı dünyada yaşayan tüm insanların oluşturduğu uluslarası bir platformda birbirleri ile kaynaşması ve Türk kültürünü tanıtmak olan Bircan Ünver’in “ Küresel Barış Gönüllüsü” olarak tanınması hiç şüphesiz motivasyondur.

Forum Gazetesi, 2000 yılından itibaren, The Light Millennium/Işık Binyılı sivil toplum kuruluşu çerçevesinde Bircan’ın yaptığı çalışmalar için verdiği ödülle, bunu aynı zamanda Türk-Amerikan toplumunun da dikkatine sunmuş oldu.

Cahit Oktay’ın ifadesi ile “ biz onu kendi aramızda ‘atom karınca’ olarak adlandırıyoruz diye tanıttığı Bircan Ünver'i; uzun yıllar içinde temel eksiklikler ve hayat şartları zorluklarına rağmen projelerine sponsorlar arayarak farklı ve geniş kitlelelere ulaşabilmeyi başardı.

“Forum Gazetesi’nin yerel yayında 100.cu yıldönümü kutlamasından yola çıkarak, biz de The Light Millennium olarak, yine yerelden başlamak üzere, kumaşı Türk, desenleri ve renkleri global bir yaklaşımda pozitif bir bağ kurmak amacımız. Hindistan’dan – Kaliforniya’ya gelen tekliflerle hedefimize çekirdek boyutta da olsa ulaştık. Bu gelişme ve bu ödül de, hiç bir emeğin boşa gitmeyeceğinin kanıtıdır,” açıklamasını yaptı, Forum Gazetesi’nin verdiği ödüle teşekkür konuşmasında.

“Küresel Barış Gönüllüsü” ödülünün arka planı..

Bircan, Işık Binyılı/The Light Millennium dergi projesini ilk kez Ağustos 1999'da Internet'de tanıttı. Light Millennium kar amacı gütmeyen kuruluşu, 12 Aralık 2005 tarihi itibariyle Birleşmiş Milletler Bünyesi'ndeki Kamu Bilgi Bölümü (Department of Public Information)’ne üyeliğini sağladı.

Global multi-medya ve kültür amaçlı bir sivil toplum kuruluşu olan The Light Millennium, alternatif bir e-dergi olarak da Türkçe ve İngilizce yayınlarını 2000 yılından itibaren sürdürmektedir. Her yeni etkinlik veya yeni bir sayısında; çeşitli alanlardan profesyonellerin katılımları ve destekleri ile İnternet'te de yayınlama olanağı sağladığı gibi aynı zamanda potansiyel yazar, sanatçı ve şairleri, yazmaya-üretmeye teşvik etmektedir.

Bircan’ın canla başla çalışmalarını yıllardır izliyorum. Bunun sonucu olarak, The Light Millennium Yönetim Kurulu’na Finans sektöründen katıldım. Bu çerçevede, kuruluş içinde yeni yapılandırılan Suport Grup’un da koordinatörlüğünü, bugüne kadar yapılagelen çalışmalara güçlenerek ve artarak devam edilebilmesine bir katkı sağlamak amacıyla üstlendim.

The Light Millennium organizasyonu New York’ta 2000 yılından itibaren, E-Yayın ve TV programları dahil, edebiyat, şiir, medya, arkeoloji, nükleer, Mevlana Celaleddin Rumi-Sir Arthur C. Clarke ve Yunus Emre ile ilgili bir çok etkinliği, çeşitli kuruluşlarla işbirliğiyle büyük başarı ile düzenleyip sundu.

Fikir üretme makinası olarak benim tanımladığım Bircan Ünver’in “küresel barış gönüllüsü” olarak tanınmasına en güzel örnek, Jaipur/Hindistan’da önümüzdeki 10-14 Kasım (2008) tarihleri arasında gerçekleşecek, Anuvrat Global Organization’un organize ettiği, “Uluslararası Barışçıl Yollarla Mücadele” konferansına “keynote speaker” ana konuşmacılardan biri olarak davet edilmesidir.

Bircan, olağanüstü vizyonu ile bilim alanında geliştirdiği fikirlerle astronotlara, bilim adamlarına ilham kaynağı olan Sir Arthur C. Clarke’ı kendisine aldığı başlıca ilham kaynakları arasındadır, Mevlana, Yunus Emre, Nazım Hikmet, Carl Sagan, Stephen Hawkings benzeri bir çok isimle birlikte..

Descartes’in ünlü sözü “düşünüyorum öyleyse var’ım”dan da ilham alarak, bu sözü kendince dönüştürdü. Her bir düş ve projesini hayata geçirme içgüdüsü ve azmiyle, “düşlüyorum, öyleyse var’ım” diyor, Decartes’in felsefesine bir başka boyut da kazandırmış oluyor, böylece! 24 saat rüyaları dahil düşünür, düş’ler, bir de şu zaman kavramı olmasa diyorum, kim tutar seni Bircan, arkana bakmadan koş...

Nice ödüllere,

Hümeyra İmirzalıoğlu
New York, 29 Ekim 2008

© Kasım 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works