yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bağlantılar:
Bugun.Com

Röportaj

ERHAN ÇEVİKEL İLE "ABD'deki TÜRK İŞLETMELERİNİN AZLIĞINA ACİLEN ÇARE ÜZERİNE...

ISIKBINYILI.ORG

"ABD'deki Türk işletmelerinin azlığına acilen çare bulunması gereken bir eksiklikti. DEİK zaten 2006 yılından itibaren Türk işletmecilerinin dikkatini ABD'ye yöneltme programları başlattı. Ama, Amerika dünya piyasasının göbeğinde olup, New York'ta yaşayıp ne yapılabileceği hakkında fikir yürütmemek imkansız. İlk başta bu işe kar amacı ile başladığımı söyleyemem. ABD'de ne kadar çok Türk şirketi olursa o kadar güçlü olacağımıza inanıyordum."

ABD'den - New York merkezli yayın hayatına başlayan "Bugün" Bugun.Com gazetesi üzerine kurucu ve yayıncısı Erhan Çevikel ile temel çıkış noktaları, yayın hedefi ve Türkiye-ABD köprüsünde; Bugün.Com aracılığıyla neleri gerçekleştirmeyi amaçladığına ilişkin aşağıdaki söyleşiyi ilginize sunuyoruz.

- ABD'yi tek kelime ile nasıl tanımlarsınız?

- Kapitalizm

- Sonra?

- Fırsatlar ülkesi. 52 eyalet. 52 değişik büyük pazar. Büyük bir ülke.

- Amerika'ya ne zaman ve ne amaçla geldiniz?

- Amerika'ya 1991 yılında Master yapmak için geldim ama şartlar beni teknoloji alanında çalışmaya yönlerdirdi. Geldikten 13 sene sonra master yapabildim. Burası inanılmaz hızlı yaşam dolu bir yer.

- Nerede doğdunuz ve lise ve yükseköğreniminizi nerede tamamladınız? Aile ortamınız, sizi ABD'de master için destekledi mi? Yada siz tamamen kendi olanaklarınızla mı geldiniz? Ayrıca, üniversite yıllarında, Türkiye ve ABD'ye genel bakışınız nelerdi?

- 1963 yılında İstanbul'da doğdum. Orta okulu Haydarpaşa Lisesi'nde, Lise'yi Ataköy Cumhuriyet Lisesi'nde okudum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunuyum. 2004 yılında Üniversity of Phoenix'te yaptığım MBA in Technology Management eğitimimi kendi imkanlarımla yaptım.

Küresel bir güç oluşu nedeniyle ABD'ye karşı genel bakışım lise yıllarındaki bakışımın hemen hemen aynısı. ABD dünyanın en büyük ekonomi ve askeri gücüne sahip. Organize olmayı bir metodoloji biçimine getirip en küçük detayları dahi hesaplamanın gerekliliğine inanıp uygulayan ve başarılı olan dev bir teknoloji ve servis ülkesi. Belki de yapı itibari ile akademik ve metodolojik çalışmalara yatkın olduğumdan eğitim için dünyanın başka bir ülkesini değil, ABD'yi seçtim.

Türkiye'ye genel bakışımda son 20 yılda hissedilir değişiklikler oldu. Siyasi bazda yaşanan her değişikliğin olumlu yönlerinin olumsuz giderilerden daha ağır bastığı görüşündeyim. Türkiye demokratik yaşamı kabullenmiş durumda ve bu gelişmenin ticaret hayatına yansımalarını görüyoruz. Küçük, orta, ve büyük işletmeler bilgi paylaşımı ve koordinasyon ile haraket etmeye başladılar. Futbol takımı fantasızısi şeklindeki politik dönem kapandı. Bir seçimden diğerine partiler arasında güç değişimi görüyoruz, hatta büyük partilerin kapandığına dahi şahit olduk. Küresel kapitalizme ayak uyduramayan en küçük işletme yada en büyük parti ayakta kalamayacaklarının bilincine vardılar. Bu gelişimden sonra hangi parti başa gelirse gelsin Türkiye gelişimine devam eder.

-ABD'ye master yapma düşüncesi ilk belirdiği zaman, o dönemki Türkiye ve ABD'ye yönelik ilk hedefleriniz nelerdi?

- Master için geldiğimde en büyük amacım okulu bitirip bir Wall Street firmasında çalışmaktı. ABD'ye ayak bastıktan 3 sene sonra dahi henüz master yapamamıştım ama Grumman Data Systems Institute'den SA Degree ile mezun olup Prudential Securities adlı Wall Street firmasında çalışmaya başladim. Amaca ulaşmak için her zaman bir'den fazla yol var.

-Bugun.com projesi nasıl başladı?

- 2004 yılında İş İdaresi üzerine master yaparken Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük 100 firmasının kuruluşlarından bu yana gösterdikleri gelişimleri öğrenme fırsatı buldum. Hemen hemen bütün büyük şirketlerin yabancı sermaye ile büyüdüklerini öğrendim. Bu bilgi şirket kuruluşu ve yönetimi üzerindeki görüşlerimi yeniledi. 2006 yılında Master tezimi hazırlarken IRS'in rakamlarına göre ABD'de 28 milyon küçük ve orta dereceli işletmenin bulunduğunu ve bu işletmelerin ABD ekonomisinin can damarı olduğunu öğrendim. (İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz de bu bilgiyi doğruluyor... 2008 yılı Ocak ayında www.bugün.com alan kodunun tüm hakkını bir arkadaşımdan aldım. Amacım ABD'den ticaret, ekonomi, finans haberleri vermek ve Türk işletmecilerinin dikkatini ABD pazarına çekmekti. Başarılı olduğumuzu sanıyorum.

-Bugün.Com; yayıncılık anlamında sadece Internet üzerinden on-line mı yayınlanıyor? Yada hem on-line hem de basılı olarak mı yayına geçtiniz?

- Bugün.com şimdilik sadece Internet üzerinden yayınlarını sürdürüyor. Şimdilik baskı yayıncılığı bizim için erken, ancak gelişmerin bize sağlayacağı fırsatları değerlendirerek bölgesel baskı yayıncılığına geçmeyi umut ediyoruz.

-Niçin Bugun.Com yada bu isim daha once var olan bir yayını çağrıstırmıyor mu?

- Bu ismi zaten 10 yıl önce aynı ofiste çalıştığım bir arkadaşımla beraber almıştık. Çok güzel ve akılda kalıcı bir isim. Cazip bir isim. Ancak, hemen belirtmek isterim, Türkiye'de yayınlanan Bugün gazetesi ile hiç bir bağımız yok. Diğer hiç bir gazete ile aynı paralelde yayın da yapmıyoruz. Bugün.com'un hedef kitlesi sadece işletmeciler, yatırımcılar ve profesyonellerdir.

-Bugün.Com; bir yayın kuruluşu olarak, bünyesinde başka ne tür proje ve planlarınız var?

- İlk etapta ABD pazarından verdiğimiz haber ve bilgilerle Türk işletmecilerinin dikkatini buraya yönlendirmeye çalışıyoruz. İkinci etapta ABD şirketlerinin Türkiye'de yapılacak yatırım fırsatlarını tanıtmak için çalışacağız. Tamamiyle İngilizce yayınlanacak yeni haber portalı bugün.com'a bağlı olarak bugun.us alan kodu ile çalışacak.

- Yayın periodiğiniz nedir ve kaç kişilik bir kadro ile çalışıyor sunuz?

- Şimdilik çok kısıtlı bir bütçe ve kadro ile yayın yapıyoruz. 6 habercimiz, 3 teknik elemanımız, 5 yazarımız var. Herkes gönüllü çalışıyor.


- Genellikle haftasonu hariç hergün yayınlarımız güncelleniyor.

-Özellikle basılı/print medyada, ABD'deki başlıca medya kuruluşları - yayınevleri de, ekonoik krizin öncesinde de, on-line/digital ortama karşı bir çoğuya kapandı yada birleşti. Sizin bu konudaki genel değerlendirmeniz ve ileriye yönelik öngörünüz neler?

- 2015 yılında çoğu insan haberleri cep telefonlarından, elektronik kitaplardan, veya bilgisayarlarından okuyor olacaklar. Chicago Tribune'nun bürolarını kapattığı gibi, en büyük 3 medya şirketinin baskı yayınlarına son vereceğini göreceğiz. Hatta bunlardan iki tanesi birleşme yoluna dahi gidebilirler.

Bugün.com Amerikalı'lar içinde kolay bir isim. Fırsatlar elverdiği takdirde bugün.com'i Amerikalı işletmecilerin Türk İş Dünyası'ndaki gelişmeleri hergün ilgiyle takip edecekleri bir portal haline getirmeyi planlıyoruz.

- Peki, siz ticaret haberleri yayıncılığını başlatana kadar bu alan daha önce neden ABD'de Türk kesiminin dikkatini çekmedi?

- Bu sorunun benzerini ben New York Ticaret Ateşesi Yavuz Özutku'ya sormuştum; Türk işadamları ABD'ye mal satmakta niçin bu kadar geciktiler diye. Kendisinin cevabı kısa ve netti, o cevabı size aktarayım. "ABD pazarının uzak oluşu ve Avro'nun Dolar'dan daha değerli olması ve buradaki fırsatlardan tam anlamıyla haberdar olmamaları sebepleri ile Türk işletmecileri ABD'ye mal satmak veya yatırım yapmak için pek fazla atılımda bulunmadılar."

- Yani sizce bu eksiklik zaten biliniyordu öyle değil mi?

- Evet. ABD'deki Türk işletmelerinin azlığına acilen çare bulunması gereken bir eksiklikti. DEİK zaten 2006 yılından itibaren Türk işletmecilerinin dikkatini ABD'ye yöneltme programları başlattı. Ama, Amerika dünya piyasasının göbeğinde olup, New York'ta yaşayıp ne yapılabileceği hakkında fikir yürütmemek imkansız. İlk başta bu işe kar amacı ile başladığımı söyleyemem. ABD'de ne kadar çok Türk şirketi olursa o kadar güçlü olacağımıza inanıyordum. Ama yaklaşık 2 yıl boyunca yaptığım yatırımlar ve bu işe gönül verip gönüllü çalışanlara olan minnet borcum beni kar amaçlı çalışma ortamına yönlendiridi.

- Bugün.com ile paralel yayın yapan veya yeni yayına başlayan başka gazeteler var mi?

- ABD kurulan baskı ve dijital gazeteler ekonomi haberlerini ikinci, üçüncü planda verip, güncel magazin konularına daha ağırlıklı yöneliyorlar. Tabii ki güncel ve magazin konuları da önemli, ilgi çekici, okuyucunun istediği türden yayınlar, ve bu tür yayınların gerekliliğine kesinlikle inanıyorum. Ancak ithalat-ihracat hacmine ve Türkler'in ekonomik gücünün artmasına yönelik yayınlarında olması çok önemli. Amerika'da, Avrupa'da, Avusturalya'da, dünyanın diğer bölgelerinde ancak ekonomik gücümüz kadar sevilir sayılırız. Ve, Bugun.Com tarzında yayın yapan gazetelerin sayısının artacağını sanıyorum.

- Varmak istediğiniz öncelikli hedefiniz nedir?

- Ana hedefimiz ABD piyasasına girmek isteyen şirketlerin, profesyonellerin öncelikli haber ve bilgi kaynağı olmak. Bunun yani sıra, "Bugün Amerika Danışmanlık Hizmetleri" adı ile bir oluşum daha yaptık. Bu oluşumda avukatlar, mali müşavirler, emlakçılar, taşıma şirketleri var, ayrıca araştırma ve geliştirme bölümümüz mevcut. Böylece, ABD pazarına girmek isteyen kişi ve kuruluşlara şirket kuruluşundan başlayarak ofis, mağaza, depo kiralamaya kadar ihtiyaç duyulan her türlü hizmeti bir tek yerden alma fırsatı sunuyoruz. Servislerimiz hakkında detaylı bilgi www.bugünamerika.com adresinden görülebilir.

- Türk işletmecilerini ABD pazarında etkin yer almasinda kararlı gözüküyorsunuz.

- Evet. İster Türkiye'den ister Avrupa veya Avusturalya'dan gelip ABD pazarına girmek isteyen tüm işletmecilere ABD pazarına kusursuz ve kalıcı bir giriş yapmalarını sağlamaya kararlıyız.

- Küçük bir bebeğiniz olduğunu biliyorum.. Kaç aylık.. Tek çocuk mü? ABD'de Türk aile geleneği yürütmek mümkün olabiliyor mü? Diğer bir söyleyişle, Türkiye'deki aile bağları ve desteklerinin genel anlamda ABD yoksunluğuna karşı ne tür denge ve önerileriniz var..

Kızımız Selin Ayşe 6 yaşında, oğlumuz Aydın Kadir 10 aylık. Dünyanın her yerinde çocuk yetiştirme üzerine itina ile çalışan aileler çeşitli sıkıntıları göğüslüyorlar. Özellikle kültür ve lisan öğrenimi en çok ilgi gerektiren konular. Çocuklarımızın kültürümüzü ileriki nesillere zevkle ve şerefle taşımalarını sağlamak varoluşumuzun sebeplerinden bir tanesi olmalı. Eşim ve ben Türk Kültürü'nun ailemizin temel direklerinden bir tanesi olduğuna inançla yaşıyoruz, aynı duygu ve inancı çocuklarımıza aktarıyoruz. Lisan konusuna gelince; çocuklarımızın Türkçe'yi bizim kadar iyi konuşmalarını sağlamak için onları ya Türkiye'ye göndereceğiz ya da burada sadece Türk ailelerle görüşüp Amerikalı'larla ilişkimizi en az düzeyde tutacağız. Böyle bir ikilem var.

Çevremize baktığımızda İtalyan ve İrlandalı aileler en az 3 çocuk yapıyorlar. Çocukların hepsi ana dili olarak İngilizce konuşuyor ama kültürlerini çok iyi öğreniyorlar, böylelikle içinde yetiştikleri kültürü İngilizce lisanında tanıtabiliyorlar. Aynı toplumlar ABD ile kendi kültür ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmede en önemli rolü oynuyorlar.

Çocuklarımız Amerikan yaşamının bir ögesi olduktan sonra kültürümüzü tanıtmak sorun olmaktan çıkacak diye düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz dönemde Amerika doğup büyüyen birinci nesil Türk çocuklarının dünyanın en büyük şirketlerini yönetmekten tutun eyalet yönetimlerine katılmaya kadar önemli seviyelere geldiklerini gözlemliyoruz. Ortak noktaları Türk kültürü ile İngilizce konuşarak yetişmiş olmaları.

Çocuklarımız Türkçe öğrensinler, mutlaka Türkçe konuşsunlar. Ama ABD'de doğup büyüyen bir çocuğun Türkçe'yi bizim gibi konuşmasını isteyip aynı zamanda bu ülkede başarılı olmasını beklemek doğru olmaz. ABD sınırsız fırsatlar ülkesi. Bu ülkede doğan Japon Koreli, Çinli çocuklar dahi İngilizce'yi birinci planda tutuyorlar. Bu sebepledir ki çeşitli Federal Hükümet organlarının başında mükemmel İngilizce konuşan Uzakdoğulu insanlar görüyoruz.

- Bugun.Com ile ABD de bir boşluğu doldurdunuz ve bu anlamlı girişiminiz için sizi tebrik ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

- Bence öncelikle Işıkbinyılı'nı kutluyorum. Sizin yayınlarınız kamu yararına yapılıyor. Kurduğunuz kültürel ve düşünsel iletişim ağının değeri maddi değerlerin çok üstünde. Işığınızın sürekli parlamasını dilerim.

- Biz de teşekkür ediyoruz.

http://isikbinyili.org

© Temmuz 2009, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works