yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Yazı

AYAKKABILARINIZI ÇÖPE ATIN 8 Mart, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsun..

Dürsaliye ŞAHAN

Bundan on asır önce Çin�de Hanedan başının küçük ayaklı kızları beğenmesiyle başlayan gelenek, 1900�lü yılların başına kadar kadınlar için korkunç bir işkenceye döndü.

Ülkedeki bütün Çinli küçük kızların parmakları kırılarak, ayakları küçük demir kaplara sokuldu. Kimilerinin ayak sünneti olarak isimlendirdiği bu vahşet tam 9 asır uygulanmış.

Nihayet 1950�li yıllarda yasaklanmasına rağmen halkın büyük bir çoğunluğu geleneğini sürdürmek için yasalara karşı gelmiş.

Ne zaman o kadınları düşünsem aklıma oğlum gelir. Sünnet olsun mu olmasın mı tartışmalarından sonra; �Hiç olmazsa hatırlamasın� diyerek altı aylık oğlumu kendi elimle doktora götürüşümü ve tam 45 dakika oğlumun çığlık çığlığa ağlamasını hiç unutmadım, unutmayacağım da.

Kadınlara dönecek olursak, dağ köylerindeki küçük Çinli kızlar günümüzde halen ayak sünnetine muzdarip yaşadıkları biliniyor. Bir defa gelenekselleşmesin�

Peki bu günkü ayakkabı kültürümüze ne demeli? Mesela topuklu ayakkabılar� O sivri topuklu işkence aletlerinin ayakları hapseden demir kafeslerin yerine icat edildiğini düşünüyorum. Çin�deki on asır önce başlayan mantık ile aynı değil mi?

Yürürken kadını zarif, çekici, daha kadınsı gösteriyor dediğimiz, çoğumuzun şık bulduğu ince, yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabıları giymiş kadınlar olarak bir düşünün..

Yürürken zorlanmıyor muyuz? Hareketlerimizi kısıtlamıyor mu? Enerjimizi ve cüzdanımızı boşaltmıyor mu? Sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmiyor mu?

Peki bunlar kimin işine yarar?

Ya çevre ve insan sağlığını tehdit eden naylon çoraplar?

Doktorların nihayet göğüs kanserini tetiklediğini fark edip söylemeye başladıkları sutyenlerimiz?

Koltuk altlarında vücudumuz için gerekli olan tüylerin yolunması hangi akla hizmet olabilir?

Biliyorum bir gün topuklu ayakkabılar, naylon çoraplar, sutyenler de tarihe karışacak. Tıpkı bir zamanlar batılı kadınların giymeden güne başlamadıkları, basen, bel ve göğüs kısmını cendereye alan korseleri gibi.

Bir 8 Mart�ta bunları listeleyip üzerinde konuşmak gerektiğine inanıyorum.


8 Mart, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsun..
Isikbinyili.org

© Dursaliye Şahan, http://www.isikbinyili.org - March 8, 2010, New York

© Mart 2010, IşıkBinyılı

© IŞIK BİNYILI e-dergisi; The Light Millennium bunyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Unver tarafindan, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statusune (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden gecerli olmak uzere hak kazanmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularinin izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tum icerigi "The Light Millennium"a aittir. Uluslarası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır."
Genel Yayin Yonetmeni: Bircan Unver
The Light Millennium'un Ingilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren Bali & Bali Works

Bali & Bali Works