yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bağlantılar:
Fügen GÜLERTEKIN - Foto Galeri

Yazı

FÜGEN GÜLERTEKİN'le İSTANBUL'da İLK YÜZ YÜZE TANIŞMA

Bircan ÜNVER

Fügen, çok farklı, zor, acı ve yaşamından 9 yılını alan ve yaşamını tümüyle alt-üst eden bir tecrübe yaşamıştı. Bunun sonucu olarak, Fügen, büyük bir transformasyondan geçmişti. O uzun yillar icinde ve sonucunda, en olumsuzu ve herkesin "Allah Korusun" demekte çok haklı olacagı acı ve haksız bir tecrübeyi "olumlama"yı başarmıştı.

Bir bebeği boğulmaktan kurtarmasına karşın, 8 yıl ağır hapis cezasına çarpıtılmış ve hapiste yatması nedeniyle, "Fügen Gülertekin'e Destek Kampanyasını", Türk-Amerikan Federasyonu Dernekleri bünyesinde 2000-2003 yılları arasında New York merkezli başlatmıştık. Bu çerçevede, 3 yıl ""Fügen Gülertekin'e Destek Kampanyasını"nın Komite Başkanlığını yürüttüm.

Fügen, en başta kendisinin ve özellikle onun davasına inananların tüm çaba ve girişimlerine rağmen, 8 yıllık ağır hapis cezasını çekti. Hapishaneden çıkışında, kızını, eşini ve evini göremeden doğrudan sınırdışı sürecinde, 2 ay daha tutuklu kaldı. O sürecin sonunda, Türkiye'ye gönderildi. Ve artık, Fügen, Istanbul'da kendine yeni bir hayat kurdu.

Fügen ile 10 yıllık seyrek aralıklarla da olsa mektuplaşma ve telefon ile tanışmiş ve dostluk bağlarını kurmuş olmamıza rağmen ilk yüzyüze tanışmamız ise geçtiğimiz Şubat ayında (2010), Çırağan Sarayı'nda, Ayşe Sipahioğlu(Kültür Ateşesi) organize ettiği bir konsere birlikte gitmemiz sonucu gerçekleşti.

Taa 2000'in başında Fügen Gülertekin'e Destek Kampanyası'nı New York'ta başlatmamımıza ilham veren Haluk Şahin'in kitabı "Elektronik Prangalı Kadın" olmuştu. Fügen ile yeniden bu kez yüzyüze bağlantı kurmamda yine Haluk Bey ve eşi Belgın Şahin de destek oldular.

Fügen ile yüzyüze tanışmamız biraz zaman aldı. Onun acı ve üzüntülerini birebir dinlemeye dayanamayacağım-yüreğimin onun çektiklerini kaldıramayacağını düşünüyordum. Bu psikoloji içinde, Fügen ile ilk yüzyüze görüşmemizde "güçlü" olmayı istemiştim. IşıkBinyılı.Org'ün İstanbul'da dernek olarak Ocak 2010'da kurumlaşması, bana o enerji ve gücü vermiş olacak ki, bu kez mutlaka Istanbul'da, Fügen ile yüzyüze tanışmak istedim.

Tanışmamızın ve Çırağan Sarayı'ndaki muhteşem bir konserle başlayan, sergiyle devam eden ve daha sonra evinde Annesi ve Ağbisi Fethi Bey'le de tanışma ve sohbete kadar uzanan uzunca bir günü, adeta son 10 yılı özetlercesine birlikte geçirdik.

Bu hep belleğimde yeri ve izi olacak, çok yapıcı, ilham veren ve hatta beni "Fügen'in olumluluk ve yapıcılık" anlamında ulaştığı noktada şaşırtan ve hayranlığa düşüren bir olgunlukla karşılaştim.

Zira Fügen, çok farklı, zor, acı ve yaşamından 9 yılını alan ve yaşamını tümüyle alt-üst eden bir tecrübe yaşamıştı. Bunun sonucu olarak, Fügen, büyük bir transformasyondan geçmişti. O uzun yillar icinde ve sonucunda, en olumsuzu ve herkesin "Allah Korusun" demekte çok haklı olacagı acı ve haksız bir tecrübeyi "olumlama"yı başarmıştı.
Foto Albüm için: http://www.isikbinyili.org/galeri/main.php?g2_itemId=1330

Bircan Ünver - ISIKBINYILI.ORG

© Mayıs 2010, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works