yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bağlantılar:
-21.nci Sayı ITHAF konusu

Haber

MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI ÜZERİNE

ISIKBINYILI.ORG

Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı düşünülen ve ihalesi Hazal Elektrik A.Ş. tarafından alınan Bozkaya Barajı için jandarma eşliğinde sondaj çalışması yapıldığı duyumu alan yüzlerce Tuncelili onlarca araçlık konvoyla olay yerine gitti.

Burada şirket çalışanlarına tepki gösteren gruptan bazıları sondaj çalışması yürüten iş makinesini yakmak istedi. İş makinesinin hortumlarını yakan ve camlarını kıran gruba Belediye Başkanı Edibe Şahin ile bazı kurum temsilcileri engel olmaya çalıştı.

Tunceli-Ovacık karayolunu iki saat kadar trafiğe kapatan grubu sakinleştirmek için harcanan yoğun çabanın ardından grup üyeleri iş makinesini yakmaktan vazgeçti. Kitleyi sakinleştirmek için yoğun çaba sarf eden İHD Tunceli Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım, Uzun Devreli Gelişim Planı hazırlanmadan Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde baraj çalışmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Yasal olarak devlet burayı korumakla yükümlü iken, jandarma teşkilatı bizim yanımızda yer almakla yükümlü iken burada milli parklar yasasına muhalefet edilerek işlenen suça müdahale etmekle hükümlü iken, maalesef mühendislerin güvenliğini sağlamak için jandarma buraya geliyor. Şimdi devlet milli parkı savunacağı yerde bizler yurttaşlar olarak devlete karşı milli parkı savunuyoruz var mı böyle bir şey” dedi.

Kitleye konuşan Belediye Başkanı Edibe Şahin ise; barajlar konusunda Tuncelililerin sabrının fazla sınanmaması gerektiğini belirterek, “Şu ana kadar insanlarımız sessiz ve sakin duruyorlarsa bize verilen sözler üzerine duruldu.

Çünkü Uzuncayır Barajından sonra diğer baraj projeleri tekrar gözden geçirilecek gerekirse diğerleri yapılmayacak dendi. Halkımız şu anda bekliyor diğer barajların yapılmayacağı konusunda umudu olduğu için bekliyor. Şu unutulmamalı bizim sabrımız çok fazla sınanmamalı. Bundan sonra hiçbir biçimde burada mühendisiyle, işçisiyle, emekçisiyle buraya gelen hiç kimseye acınmayacaktır.

Biz şunu çok iyi biliyoruz her bir baraj projesi yeniden yerinden edilme, yeniden göçtür ve biz tarihimizde bunu çok yaşadık. Artık yeni bir tanesine geçit vermeyeceğiz. Göç etmeyeceğiz, göç ettirilmeyeceğiz. Onun için de buraya her gelen çalışan her kim olursa olsun bunu göz önünde bulundurulmalıdır. Halkın sabrı taşmak üzeredir her zaman bu kadar makul olunmayabilir bunun altını çizmek istiyorum” dedi.

Yapılan açıklamalarda sakinleşen kitle sondaj makinesinin olay yerinden ayrılmasına izin verirken, yol da yeniden trafiğe açıldı.

© Eylül 2010, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works