yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

-Foto Kaynak: Alphalupis.ch
Bağlantılar:
-HARÇLIK "e-dergi" – Zafer Karadağ
-YERELCE'de - GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ
Foto Kaynak
-GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ - Ilk yayina girdigi haliyle: 3 Aralik 2005

Mektup

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ - Yeniden

Bircan ÜNVER

GİRİŞ: "Tarih bir tekerrürden ibaretmiş", maalesef! Yaklaşık 5 yıl önce yaşanmış ve Light Millennium'un 5.nci yıldönümü çerçevesinde düzenlenmiş etkinliğin medya bülteni (ki bu yazının sonunda ve 3 Aralık 2005'te gönderilmiş olduğu haliyle mevcuttur), o dönem ki "akıl durdurtacak ve aklın almayacağı" nitelikteki "karalama kampanyası"nın dayanağı olarak, içeriği de son dönemdekine paralel, tümüyle akıl ve hayal dışı olarak çarpıtılmıştır.

Son 4-5 haftadır IşikBinyılı.Org'un yine "karalama" bombardımanına maruz kalması sonucunda, bu kez de toz duman ve yök olmadan ve Şangay'dan sevgili dost Zafer Karadağ'ın da ifade ettiği gibi belki "daha da güçlenerek", çıktık.

Dünyanın dört bir ucuna dağılmış ve yürekleri Türkiye için çarpan ve dört-beş Türk'ten oluşan mini bir e-dostluk grubunda, son dönemde karşılaştığımız olaylara ilişkin bir iletide, yine Zafer Karadağ Bey'in; "asılsız iddia ve iftiralar"ı, bu kez de 'atılmış çamurları geldiği yöne doğru geri fırlatarak' atlatmış olmamız sonucu, "Güneş Balçıkla Sıvanmaz" deyişiyle "IşikBinyılı.Org"u taçlandırdı.

Bu deyişle, birden bire 2005'teki yaşadığımız olay ve o dönemde yazmış olduğum aynı başlıklı yazı geldi aklıma. Bunun sonucu olarak, bu kez karakterleri Türkçeleştirmiş olarak, ana metin ve yazıya çok küçük bir-iki yazım müdahalesi dışında, hiç bir bilgi değişikliği yada eklemesi yapılmadan, ilk kez 1 Mayıs ile 3 Aralık 2005 tarihlerinde İnternet üzerinde yayınlanmış olan aşağıdaki yazı ve ilişkili referanslarını yeniden ilgi ve dikkatinize sunuyoruz.

Bu aynı zamanda, geçmişten bir örnekle son dönem yaşanmış olanlara, yeni bir yanıttır da...

Bu versiyonda, sadece birkaç değişiklik yada ilişkili yıl parantez içinde eklenmiştir. İlk versiyonda, olduğu gibi sitemizde yayınlandığı tarihteki gibi noktası ve virgülüne dahi dokunmadan aynen korunmuştur. Karşılaştırma yapmak istemeniz halinde, "Bağlantılar"dan ulaşabilirsiniz.

Bu konuda Zafer Karadağ'a ve Nusret Özgül'e de; Yerelce'de, "desteğinin devamı niteliğinde" 9 Kasım itibariyle 2005'teki yazıyı sitesinde bir özetini yayınladığı için teşekkür ediyoruz. B.Ü.


* * * * *

Aşağıda Bircan Ünver'in Ligth Millennium için başlatılmış olan karalama kampanyasına karşılık TBMM Milletvekillerine yazılmış mektubu bulacaksınız.

To: TBMM-Milletvekilleri@yahoogroups.com
From: "Light Millennium" 

Date: Sat, 3 Dec 2005 03:56:34 -0800 (PST)

Subject: [TBMM-Milletvekilleri] Light Millennium & Mersin yorumu - Bu kadarı da olmaz!!!!


Sayın TBMM Milletvekilleri...

Light Millennium hakkında yapılmış olan ve olası olacak spekülasyonlara karşı; Light Millennium organizasyonun kurucusu ve genel yayın yönetmeni olarak, Light Millennium'un doğanın öz ve içeriğine ters nitelikteki yorum ve suçlamaya karşı; yanıtımı aşağıda bulacaksınız.

Karalama e-posta ve yanıtını sizlerle paylaşma nedenim, IŞIKBİNYILI'nı Türkiye'de hangi koşullarda kurmak istediğim kadar, 1999'da Web'te tanıttığım ve 17 Temmuz 2001'de resmen New York'ta vergiden muaf bir organizasyon olarak kurumsallaştırdığım Light Millennium hakkında birinci el ve kaynaktan; ARKASINDA NE VAR?a yanıtlar oluşturacak yazışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum.Önyargısız gelecek tüm soru ve yanıtlara, mümkün olduğu oran ve koşulda tek tek yanıt vereceğim.

Bir konu ve olayın ne denli saptırılabileceğinin DEHŞETİ kadar Türkiye'de kafaların nasıl bulandırabileceğine ilişkin çok çarpıcı bir örnek, AKLA DURGUNLUK VERECEK niteliktedir, LM’in karalanarak, MERSİN bağlamında, ŞEMDİNLİ'ye kadar ilişkilendirilmesi...

Bu tür haksız ve topyekün karalamalara izin verilmemesi ve ortaya çıkanların da tüm amaçları ve kimliğiyle aydınlatılması dileğiyle,Saygılarımla,


Bircan Ünver

The Light Millennium/IŞIK BİNYILI

http://www.lightmillennium.org
http://www.ışikbinyılı.org
http://www.turkishgreeksynergy.net [bu site artık yayına devam etmiyor.
)
- 3 Aralık 2005 - İstanbul===========================================ÖNYARGI VE KARALAMA'ya YANIT:Merhaba,
Bu sabah aldığım aşağıdaki saldırgan, yıkıcı ve hiçbirşeyi merak etmeden ve LM web sitesine bir göz atma dahi zahmetinde bulunmadan, toptan karalamacı ve kafaları bulandıran türden tezgahlardan çıkan aşağıdaki yazıyı ilk kez görüyorum.

Keşke o e-maili zamanında görseydim...

Eğer bu satırların yazarı sizseniz size ve tüm gruplara anında yanıt yazardım. Bu eleştiriye yanıtımla birlikte 10 Haziran'da (2005) NY'ta Başbakan'a sunduğum IŞİKBİNYILI - TÜRKİYE projesine ilişkin dosyayı olduğu gibi e-mailleyerek tüm Türkiye'ye duyurmak için elimden geleni de yapmak isterdim.Aşağıdaki satırlar, çamur atmanın daniskası ve daha da hazini gerçekten LM ve IŞIKBİNYILI web siteleri okunsa ve iki-üç soru sorup yazılsa, o durumda bunlar herşeyi istedikleri gibi yorumluyor, deer geçerdim...

Burada hazin olanı, Türkiye'de "derin devlet" tarafından tezgahlandığını şahsen düşündüğüm BAYRAK yakma olayıyla LM'in ilişkilendirilmiş olması!!!

Gelelim konunun MERSİN boyutuna: LM veya IŞIKBİNYILI'yla ilgilenen ve Türkiye başta olmak üzere yeryüzünün herhangi bir köşesinden gelen ilgilere, henüz yüzyüze hala tanışmamış olmama rağmen, potansiyel olarak e-iletişimde yakalandığı varsayılan frekans ve potansiyeller nedeniyle, Türkiye'de IŞIKBİNYILI'nı kurma ve beyin ekibi oluşturma arayışındayım son bir kaç yıldır...Bu sorun bugün hala bütün boyutlarıyla ve ihtiyacıyla devam ediyor. Zira benim ortaya bu amaçla savuracağım paralarım ve harekete geçireceğim gücüm yok. Tek sermayem emeğim-bilgi birikimim ve yaptığım iş'in doğruluğu kadar ve Türkiye kadar yeryüzünün de ihtiyacı olduğuna olan inancım...Bu nedenle, bugüne değin milyonlarca dolar savrularak ortaya çıkıp da 6 ay içinde tarihe karışan sayısız web sitelerine karşın, Light Millennium, evrensel temeller ve hümanizmi esas almış olmasından ve öz itibariyle sağlam bir tohum ve sağlıklı zeminlerde yeşermek için verdiği çabalar, bir anlamda karşılığını buldu. Bugün Ligth Millennium'un New York'taki banka hesabında 300 doları aşmayan hesabına karşın, gönüllü katkılar, 'ınkinds' bağışlar ve gönüllü işbirlikleri dışında da somut olarak mali hiçbir finansörü yada kaynağının da henüz olmamasına rağmen; Light Millennium; saygın ve prestijli bir yeri, çekirdek bir boyutta da olsa edindi...

Hiç bir dünya görüşünü tek başına savunmayan ve aksine bütün görüşleri diğerlerini yok saymadıkça ki bu dinler için de geçerli; çok sınırlı koşullarda da olsa realize etmeye her koşulda son 6 yıldır çaba göstermekteyiz.

Bu çabamız; nihayetinde United Nations nezdinde de değerlendirildi ve UN-Department of Public Information'un 58nci Kongresine katılma talebimize yanıt alarak, şahsım ve yönetim kurulu üyemiz Asistan Profesör Akif Kireççi ile birlikte katıldık. Kongre'nin konusu da aynı zamanda LM'in amaç ve vizyonlarıyla paralellik taşıdığı için,

Sonbahar'05 sayımızı da VOICES FOR PEACE'e ithaf ettik.

MEHMET ALİ SULUTAŞ:
LM duyurularına aldığım yanıtlarla ve hatta bizim duyuruları sayısız yahoogroups'lara göndermesiyle İNTERNET üzerinden tanıdım MEHMET ALİ SULUTAŞ'ı. Bugüne değin toplam 2 saatlik bir görüşmedir bu tanışıklık.

Zira IŞIKBİNYILI'nı TÜRKİYE'de kurumlaştırma arayışlarım çerevesinde ve bu anlamda Türkiye'de bunun sorumluluğunu taşımak isteyecek insanları araştırdığım esnada, M.A.Sulutaş; Sri Lanka'ya Tsunami'nin ardından gittiğim esnada devreye girdi.

Sri Lanka'dan dönüşte, İstanbul'da ailemin yanında kaldığım süreçte, 15 Şubat'ta (2005)Taksim'de, görüştük.

Onun önerisiydi, MERSİN'de başlatalım. 

Bizim A.Ağaoğlu duyuru ve konseptiyle MERSİN konusunun doğrudan yada dolaylı hiçbir bağı yok. O zaten Ağustos 2004'de programa alınmıştı LM'in 5nci yıldönümü nedeniyle ve M.A.Sulutaş'ta, IŞIKBİNYILI'nın Mersin'den başlatalım demesi ve o dönem özellikle ben henüz İstanbul'a geri dönüşe hazır olmadığım için, bu işi taşıyabilecek bir izlenim verdiği için, olabilir, demiştim!Takiben bir süre bizim yaptığımız çalışmaları, M.A.Sulutaş; üye olduğu tüm yahoogruplarına göndermeye başladı.

Sonraki dönemde, M.A.Sulutaş bizim LM yahoogroups'a da üye oldu ve oraya gönderdiği yazılar LM'in iç iletişimiyle ilişkisiz sayısız forwardlar/yönlendirmeler olunca, bu kez grup içi şikayetler başladı ve bunu kendisine de yazdım.Daha önemlisi; 14 Mayıs'ta (2005); Başbakanlık, Dışişleri olmak üzere yazdığım e-mektupları, kendisine de gönderdim. Bu konuda somut olarak gerçekten birşey yapıp yapmayacağını sordum. O e-maillere hiç bir yanıt almadım.

Tekrar Haziran'da konuyu gündeme getirdim, yine hiç ses çıkmadı!

Kendisine konu ile ilişkin yazdığım kişisel e-maillerde, LM'in vizyonunu en geniş kesime ve bütün düşünceleri kucaklayan bir yapıda,

IŞIKBİNYILI'nı,Türkiye'de kurumsallaşmasında, keskin siyasi düşünceleri içeren ve IŞIKBİNYILI'nda yer alacak bir kişi tarafından sürekli dağıtım halinde olmasının IŞIKBİNYILI ve LM'e zarar vereceğini yazdım.

MERSİN olayları da, NY'a döndüğümde gerçekleşmiş olması, MERSİN konusu Şubat 2005'te ilk kez hayatıma ve devreye girmişken, ilk defa bu konuyu kafamda sorgulamaya başlamıştım...EVET, KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK, ÖNYARGILARI KALDIRMAK VE GLOBAL BAĞI OLUŞTURMAK: LM'in - benim, ve LM grubu için hiçkimse ve hiçbiryere bağımlı olmaksızın bağımsız olgunlaştırdığım bir konsept ve bu konu üzerine güç ve olanaklarım yettiğince devam edeceğim.

Ancak, kötü niyetli olununca, buna benzer e-mailler çok gelebilir. Bunun bir yararı bu tür e-maillerin kötü niyetli kişileri, nasıl transparant/şeffaf olarak sergilediğidir.Zira, David Cutthell, çocukluğunda on yılını Türkiye'de geçirmiş, çünkü babası Amerikan konsolosu veya büyükelçisi imiş. Annesi ile ATAA konferansında tanıştım (2004). Ailece Türkiye'ye aşıklar ve yanılmıyorsam hem ailesinin hem de kendisinin burada (İstanbul) bir daireleri var son otuz yılın her yazında, Türkiye'ye tatile geliyorlar ve evlerinde kalıyorlar.Hani şu Ankara hükümetinden en üst düzeyde 200'u aşkın temsilcinin katıldığı yine Stevens Institute of Technology’de yapılan TURKISH AMERİCAN RELATİONSHİP konferansının (Mayıs 2004), Prof. Edward Foster ile beyin takımı.

Benim, Stevens Institute of Technology ile bağlantım ise yaptığım şiir etkinlikleri nedeniyle ve Edward Foster'in da o dönem kendi TALISMAN adlı yayınevinden Türk Antolojisi şiir kitabının tüm çevirilerini de birebir sağlayarak yayınlaması aşamasında, bu projenin tanıtımına yönelik yapmak istediği bir etkinlik için birçok kişi beni referans vermiş. O çerçevede 9 Aralık 2003'te, kitap henüz yayınlanmamışken, çıkacak kitap hakkında bir şiir dinletisine davet ve o davete giderek tanıştım, E.Foster ile.LM'de bugüne değin kimse maaşla çalışmadı, bütün çalışmalarımız gönüllü ve benim de mali gücüm yetmediği için sürekli freelance (serbest) ışlerde çalışarak, gecemi-gündüzümü birbirine karıştırarak, ortaya ne çıktıysa çıktı...Yukarıdaki MERSİN konusuna dönersek, M.A.Sulutaş'tan sözünü ettiğim mektuplarla ilgili doğru - dürüst bir yanıt alamamakla birlikte, sonuç itibariyle eğer olgunlaştırabilirsem; yılın yarısı Türkiye yarısı NY'ta yaşama arayışıyla ve yine bildiğim ve tüm aile ve çevremin olduğu, tüm zor koşullarına rağmen, İstanbul'da bu işe başlatmaya; Haziran'06 ayında karar verdim.Bugün hala resmi girişimlerde bulunamadım. Zira yine ekonomik baskılar ve burada da ayaklarımın üzerinde durabilme çabasıyla, zaman ve emeğimin %95'i; İstanbul'daki yeni işime gittiğinden, değil kurumsallaşma işine yoğunlaşmak, LM'e gecikerek gelen ve işleyip-yayınlamam gereken 3-5 yazıyı, son 3-4 haftadır yayınlamakta zorlanıyorum.Bugün Cts. ancak elimde 70 sınav kağıdı ve onun 3 katı da öğrencilerin 8 haftayı geciktirerek ve biriktirerek getirdikleri ödevleri de okuyup, notlarını haftabaşı idareye teslim etmem gerekiyor! Bu işler arasında IŞIKBİNYILI'nı hala nasıl kurumsallaştıracağım ve onun ihtiyacı olan zaman ve harekete geçmek için gerekli olan kaynakları nasıl sağlayacağım konusunda, geldiğimden beri düşünüp durmaktan fazla da birşey yapamadım...Tek ümidim doğru insanları bulmak, iyi bir beyin ekibi oluşturmak ve o çerçevede sorunlara çözüm üreterek, yasal süreci başlatmak dileğim.* * * * *Yaptığım işler (web sitelerimizde), şahsi bilgilerim ve LM'in board'unda (yönetim kurulu) ve tüm temsilciler gönüllüdür. Esasında çekirdek bir kadro oluşturmayı ve organizasyonun varlığı kadar devamlılığını oluşturmak için bir kaynak ve sponsorluklar yaratmak elzem.

Son 6 yıldır %100 gönüllükle yapılan işler, gücümü aşmaya ve çok zorlanmaya başladım. Bununla birlikte mutlaka bu konuya bir çözüm üreteceğim ve gereken iyi ekibi oluşturup, Türkiye'de de resmi kurumsallaşma aşamasını tamamlar tamamlamaz, gerek Türkiye içi gerek AB ve gerekse ABD'ye, projeler bazında kaynak temini için başvuracağız...Bunun sağlanmasıyla da, organizasyonun amaçları doğrultusunda çalışmalarını daha etkin, sistematize ve iyi bir ekipleşmeyle yapabilme, en azından onu oluşturma, olgunlaştırma, gelişme arayış ve özgürlüğünü verecektir.

Kamu yararına bir organizasyon olarak, değil Türkiye'nin, dünyanın hangi köşesinden olursa olsun, biri çıkar ve orada bir şube açıp organizasyonun vizyonu ve amaçları doğrultusunda bizimle çalışmak yada temsilcimiz olmak istediğini belirtirse, sıcak bakıyoruz, tıpkı MEVLANA'nın ‘evrensel çağrısında olduğu gibi’; 'GEL, GEL, KİM OLURSAN OL GENE GEL..."

Taa ki o kişilerin genel çizdiği portre ile LM'de yer almak istediği rolün LM'e zarar verir noktaya geleceğini tespit edene kadar... Nihayetinde, IŞIKBİNYILI'nı MERSİN'den başlatmak yukarıda belirttiğim gibi, Haziran'dan beri gündem dışı...Bununla birlikte, M.A.Sulutaş, SİZ veya her yaş, millet ve kuşaktan herhangi biri; LM ve IŞIKBİNYILI konseptine uygun orijinal yazılar yazarak katkıda bulunursa, onu da yayınlarız ve bu 'regardless', hiç bir önkoşula bağlı olmaksızın, ister gönüllü temsilci/katkıda bulunanlar içinde olsun ister olmasın; gücümüz yettiği ve yayınlayabildiğimiz ölçüde yayınlarız.

Gerek LM ve gerekse şahsım adına kimseden hiç bir korkum ve çekincem yok çünkü bugüne değin yaptığımız her şey ŞEFFAF.

Dilerdim ki aşağıdaki yazıyı göndermeden önce, bu yayını kim yapıyor diye bir web sitesine bakar, bunu kim kurmuş, kaynakları ne diye bakar ya da sorardım? Bunu yapsaydınız, anında yanıt yazar ve hatta LM'in amaçları ve vizyonu doğrultusunda, yazılarınızı yayınlanmak üzere göndermenizi teklif ederdim...Bundan böyle aşağıdaki benzeri yazılar için önce referans verilen web sitesine bir bakılıp ve gerektiğinde, 2-3 soru sorularak o noktadan sonra birşey yazılacaksa, yazılmasını naçizane öneririm,Sevgi, Barış, Kardeşlik ve IŞIK içinde bir dünya dileğiyle,


Bircan Ünver

http://www.lightmillennium.org
-
- 3 Aralık 2005 - Küçükyalı - İstanbul------------------------------------------------------

ÖNYARGILI SUÇLAMA, KARALAMA ve ÇAMUR ATMA:
Arkadaşlar,Aşağıdaki, Mersin'de tezgahlanan "Light Millenium" pazarlanması konusundaki yazımı, 3 Mart 2003 de grupların bazılarına yollamıştım. Ancak, bir daha bu konu hakkında sizleri bilgilendirmekte yarar görüyorum. Mersin'de gelişen olayları ve arka
planında neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.Aşağıda okuyacaklarınız, tamamen internet üzerinden; Mehmet Sulutaş'ın yahoo gruplarında Light Millenium ile ilgili dernek kurma düşlerini içeren bilgiyi dağıtıma ve kaynaklarının da gösterildiği bilgilere ve yorumlarıma dayanmaktadır.Eğer Þemdinli - Mersin güzergahında, neler oluyor diye kafanızdan geçirirseniz, bence aşağıdaki yazıyı dikkatle okumalısınız.

Arkadaşlar, aranızda Mersin'de pazarlanmak istenen "Light Millenium" hakkında analiz yapacaklar çıkacaktır.

Fazla yorulacağınızı, hiç zannetmiyorum. Þemdinli, Van, Mersin arasında bir üçgen çizin lütfen. Bu haritanın içersine de bazı portreleri lütfen oturtun...

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar hakkında, 5000 bin sayfalık roman çıkar. Ne tezgahlar var, ne tezgahlar...Bakın, Light Millenium pazarlamacıları ne diyorlar? "Kültürel Çeşitlilik, Önyargıların Yıkılması ve Küresel Bağların Güçlendirilmesi" Çok enteresan değil mi?EsenliklerBillûr

Sübject: Türkiye üzerinde tezgahlanan yeni oyunlar, fırından yeni çıkıyor BBArkadaşlar,Aşağıdaki postanın adresleri ile birlikte tamamını göndermemin nedeni, Türkiye üzerinde oynanan oyunların hangi merkezlerden çıktığı, nasıl ve kimlere pazarlandığı konusunda, sizlere bir kere daha, oyun kurucuları ve aktörler hakkında bilgi vereceğini ümit ediyorum.Bu arada, aşağıdaki yazı hakkında bir şeye özellikle dikkatinizi çekmek isterim, ABD çıkışlı bir örgütlenme doğrudan, büyük harfle yazıyorum: M E R S Ý N ' de şube açacaklarını belirtiyor! Þimdi, ben tabii şüpheci olduğum için, son zamanlarda Mersin üzerinde bir takım tezgahların kurulduğunu düşünüyorum!Acaba neden Mersin????

Acaba neden???

BOP planı çerçevesinde ele alalım. Yoksa, gerçekten de dedikleri gibi; Kuzey Irak'taki sözde oluşumun, Akdeniz'e tek bağlantısı olan bir limana ihtiyacı var dedikleri, şu bizim Mersin Limanları olmasın?

New York merkezli bu ne idüğü belirsiz, "Light Millenyum" derneği acaba bu planın bir parçası mı?

Yoksa, bu planla birileri alt yapı hazırlıklarını hızlandırmak için, halka mı indirmek istiyorlar?

Birde şu cümle sanırım ilginizi çok çekecektir , bakın ne diyor: önyargıların yıkılması ve küresel bağların güçlendirilmesi hakkında düşünce ve deneyimlerini paylaşacaklar.

SIT'de, Orta Doğu ve Türkçe Bölümünün de yönetmeni olan Amerikalı David CUTHELL, Türkiye'de 10 yıl yaşadı.Bak sen şu işe? Türkiye de 10 yıl yaşamış olan Amerikalı David Cuthell, Stevens Institute of Technology Orta doğu ve Türkçe bölümünün yönetmeniymiş?

Acaba bu David Türkiye 'de hangi amaçla 10 sene yaşadı? Türkiye 'deki görevi neydi?

Ülkemizde bulunduğu süre içerisinde sosyal topoğrafyamızı çıkartırken, başka hangi çalışmalara imza atmıştır dersiniz?

Globalleşmeye karşı oluşan önyargıların nasıl azaltılabileceği, konusunda bilgilerini aktarırken, bizim hangi zayıf noktalarımızdan hareket edecek acaba?Ya Adalet Ağaoğlu 'nun aşağıda düzenleneceği söylenen seminerde; dünya da ki akımlardan Türk romanının değişiminden ve kendi romanlarından bahsederken, yoksa roman ve kitaplar sayesinde, bir Türk halkın kafasının emperyalistlerin istekleri doğrultusunda, Nasıl şekillendirilebileceğinden de açıkça bahsedecek mi???

Merak ediyorum yeni bir Orhan Yumuşak mı ortaya çıkıyor?

(Aslında bir önceki yazımda da bahsettiğim; Aydınlık dergisinin iddiaları da aklıma takılıyor. Ne demişlerdi, 250.000, yazı ile iki yüz elli bin, etki ajanı'na...

Yani, kim oldukları, hangi görevlerde oldukları, hangi etkinliklerde bulundukları v.s v.s)Neyse biz konumuza dönelim. Þimdi, Mersinde neler olmuştu bir hatırlayalım.

Sözde 2-3 çocuk, ellerine tutuşturulan Türk Bayrağı'nı yakmışlardı? Hani bazı kalemşorların dediği gibi, bunda çok abartılacak bir şey yoktu değil mi? Acaba gerçektende öyle mi? Þimdi tabii, insanın aklına türlü, türlü şeyler geliyor...

Kuzey Irak ta Kurulması hedeflenen sözde kürt devleti için, Mersin şehrimiz Liman kenti olarak mı düşünülmekte ve buna göre alt yapı hazırlıkları mı yapılmakta? Mersin'in etnik yapısında son 20 yılda ne gibi değişiklikler oldu acaba?

Bir taraftan hızla Mersin'e göçler artarken, diğer taraftan Mersin'den de aynı hızla bir kaçış olduğu söyleniyor....Siz ne dersiniz???Saygılarımla,Billûr-----Original Message-----


From: On Behalf Of mehmet ali sulutaş

Sent: Sunday, May 01, 2005 9:35 PM

To: Light Millennium/Işık Binyılı Beş Yaşında...Sevgili dostlar,Üyesi olmanızı istediğimiz ve Türkiye'de, Mersin'de bir şubesini açmayı düşlediğimiz oluşum, Dernek işte bu.Beşinci çalışma yılını kutlayan Light Millennium/Işık Binyılı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak New York'da, çeşitli kültür ve sanat etkinliklerini başarıyla sürdürmektedir.Etkinliklerin gerçekleşmesinde emeği gegen, kadın öncülerden kurucu Başkan Bircan Ünver'e, yardımcıları Figen Bingül ile Erhan Berber'e ve çalisanlarına çok teşekkür ederiz.The Light Millennium/Işık Binyılı ile ilgili daha fazla bilgi için: www.lightmillennium.org


Sabah olsa da kalksak!..


Sevgimle,M. Ali Sulutaş

* * * * *HABER BÜLTENİ - Light Millennium

Tarih: 1 Mayıs 2005

E-mail: contact@lightmillennium.org

Web sitesi: http://www.lightmillennium.org


ADALET AĞAOĞLU, LIGHT MILLENNIUM/IŞIK BİNYILI KURULUŞUNUN BEŞİNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE NEW JERSEY, NEW YORK ve TORONTO'da SEMİNERLER VERECEK...


New York merkezli Light Millennium kuruluşu (kamu yararına - vergiden muaf), 5. yıldönümünü kutlamaları gergevesinde, Türkiye'yi ve dünyayrı ilgilendiren genel konuları da içeren bir dizi etkinlik düzenledi;

Beşinci Kuruluş Yıldönümü kutlamalarını, 2-7 Mayıs (2005) arası New York, New Jersey ve Manhattan'da yer alacak beş etkinlikle gergekleştiriyor.Bu etkinliklerden ilki 2 Mayıs 2005'teki "Sri Lanka ve Tsunami'den Yansımalar" (Reflections from Sri Lanka & Tsunami) başlıklı bir 'Power Point' sunumu olacak.

New York Türk Evi'nde saat 19:00'da başlayacak olan bu sunumda Kurucu Başkan Bircan Ünver, tsunamiden sonra Sri Lanka'daki izlenimlerini fotoğraflar eşliğinde, konuklarla paylaşacak.Ayrıca, konuk konuşmacı olarak Sri Lanka Büyükelçisi R. JAYASİNGHE de etkinlikte yer alacak ve tsunami'den bugüne, "Yeniden Yapılanma ve İyileştirme" çalışmaları hakkında bilgi verecek.

Light Millennium'un ikinci etkinliği "Kültürel Çeşitlilik, Önyargıların Yıkılması ve Küresel Bağların Güçlendirilmesi" (Cultural Diversity, Removing Prejudice & Fostering Global Connectivity) başlıklı bir panel olacak.

4 Mayıs 2005'te saat 17:00'de New Jersey, Hoboken'da, Stevens Institute of Technology'de yapılacak bu panelde moderator ve katılımcı olarak, Stevens Institute of Technology ("SİT") üniversitesinin Ortadoğu Bilimleri Yönetmeni David CUTHELL ve diğer konuşmacı panelistler ise Hindistan'lı NRİ TV Film Club'un kurucu başkanı Tirlok MALİK ile Columbia Üniversitesi öğretim üyelerinden Türk kökenli Etem EROL ve İran kökenli Hossein KAMALY konuklarla, kültürel çeşitlilik, önyargıların yıkılması ve küresel bağların güçlendirilmesi hakkında düşünce ve deneyimlerini paylaşacaklar.

SIT'de, Orta Doğu ve Türkçe Bölümünün de yönetmeni olan Amerikalı David CUTHELL, Türkiye'de 10 yıl yaşadı.

Light Millennium bu panel aracılığıyla, her bir konuşmacının, ABD'de kendi kültürleri ile ilgili karşılaştıkları önyargıların tanımlanması, bunların nasıl azaltılabileceği ya da ortadan kaldırılması üzerine fikirler üretilmesini amaçlıyor.


Bunun sonucu olarak da, ekonomik ve siyasi olarak baskın biçimde uygulanan globalleşmenin (küreselleşmenin), çok ciddi boyutta eksik olan yönüne, tüm kültürlerin var olabilmesi ve bir arada diğerinin özgünlüğünü dışlamadan yaşanabilmesine yönelik düşünsel bir katkı olmasını içeren bir etkinlik.

Işık Binyılı, panele ilgi gösterecek dinleyicilerin de, panelin ikinci bölümünde kendi görüş ve birikimlerini paylaşmaya davet ediyor.

Light Millennium, kamu yararına Internet'te yaptığı yayında, Beşinci Yıldönümü Sayısı'nı da bu konuya ayırdı...

Etkinliklerin üçüncü, dördüncü ve beşincisi Cumhuriyet dönemimizin yaşayan ve uluslararası tanınan sayılı Türk yazarlarından olan Adalet AĞAOĞLU 'nun vereceği seminerlerden oluşuyor.


"Türk Romanında 1970-80 Dönemi Değişimler" konulu bu seminerlerden ilki 4 Mayıs 2005, saat 19:00'da Stevens Institute of Technology'de (Hoboken, New Jersey) verilecek.

Bu konferansta AĞAOĞLU, konuklara dünyadaki edebiyat akımlarından, Türk romanının değişiminden ve bu akımlar arasında kendi romanlarıyla bulunduğu konumdan söz edecek.

AĞAOĞLU'nun ikinci semineri 5 Mayıs 2005'de, saat 19:30'da Columbia Üniversitesi'nde olacak.

Bu iki konferansın sunumunu New York Üniversitesi'nden Prof. Sibel EROL yapacak.

Üçüncü konferans ise Toronto, Kanada'da 7 Mayıs 2005, saat 16:00'da Toronto Üniversitesi'nde yer alacak.

Light Millennium, ilk iki semineri Stevens ve Columbia, Toronto Üniversitesi'ndeki konferansı ise Toronto'da bulunan Ankara Kitaplığı işbirliğiyle gerçekleştirecek.

Daha fazla bilgi için: http://www.lightmillennium.org - contact@lightmillennium.org


Adalet Ağaoğlu'nun NY/NJ seminerlerine destek verenler:

- Erden ARKAN

- Murat AĞIRNASLI


Uçak biletinde sponsor:

- Türk Hava Yolları-ABDÖzel Teşekkür:

- Hasan ÖZDEMİR, NY Türk Evi Müdürü &

- Beyhan Karahan & Associates, Architects; 2 Mayıs etkinliği için teknik araç/gereç teminine destek.

© Aralık 2005, IşikBinyılı (10 Kasim 2010'da yeniden yayina girdi.)

© Kasım 2010, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works