yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Michelle BACHELET, Eski Şili Başkanı ve Genel Sekreter'e bağlı BM KADIN'ın (UN WOMEN) Başkanı Fotoğraflar: Şirin CENGIZALP

BM Genel Sekreteri Ban Ki-MOON

Bandana RANA

BM KADIN,

BM KADIN,

BM 65th Dönem Genel Kurul Başkanı Joseph DEISS

Joy OGWU

Ju Ju CHANG

Ispanya Prensesi Cristina

Rakhi SAHI

Ted TURNER

Nicole KIDMAN, programa Los Angeles'tan film setinden video mesajıyla katıldı.
Bağlantılar:
UN-WOMEN

Yazı

BM, YENİ TARİHSEL BİR DÖNÜM NOKTASININ İLK RESMİ ADIMINI ATTI...

Bircan ÜNVER

Dünya Kadınlar Günü'nün 100.ncü Yıldönümü öncesi (8 Mart) BM-Genel Kurul Salonu'nda, "Kadının Statüsü Konseyi" paralelinde görkemli, coşku ve heyecan içinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Genel Kurul Başkanı Joseph Deiss, BM-Kadın Birimi Başkanı Michelle Bachelet tarafından, BM-KADIN Birimi resmen açıldı.

Fotoğraflar: Şirin CENGİZALP*

Dünya Kadınlar Günü'nün 100.ncü Yıldönümü öncesi (8 Mart) BM-Genel Kurul Salonu'nda, "Kadının Statüsü Konseyi" paralelinde görkemli, coşku ve heyecan içinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Genel Kurul Başkanı Joseph Deiss, BM-Kadın Birimi Başkanı Michelle Bachelet tarafından, BM-KADIN Birimi resmen açıldı.

Programa Nepal'dan Saathi sivil toplum kuruluşu başkanı Bandana Rana; Nijerya'nın BM'ye Daimi Temsilcisi ve UN-Women Yönetim Kurulu üyesi U. Joy Ogwu; "Institute for Global Health of Barcelona"nın başkanı İspanya Prensesi Christina; BM Vakfı'nın (UN - Foundation) kurucusu Ted Turner; "Girl Up" Elçisi Victoria Justice'den video mesajı; Geena Davis, Shakira, Nicole Kidman (video) ve Rakhi Sahi, "BM Kadın"ın açılış töreninde sunumlarıyla katıldılar.

Birleşmiş Milletler, Binyılın Kalkınma Hedefleri'nde en geride kalan "Kız Çocukları" ve "Kadın" haklarında, 2015'te Hedefleri yakalamak amacıyla, "Birleşmiş Milletler-KADIN" Birimininin (UN-WOMEN - http://www.unwomen.org) görkemli resmen açılışını 24 Şubat 2011 akşamı BM Genel Kurul salonunda yaptı.

BM-KADIN Birimi'nin başına da Şili'de sağlıktan-eğitime bir çok temel ve sosyal hakları ülkesine kazandırmış olan Eski Şili Başkanı Michelle Bachelet'i getirildi.

ONURLANDIRILAN GEÇMİŞ: KIZ VE KADINLARIN ÖNGÖRÜLEN GELECEĞİ,
Dünya Kadınlar Günü'nün 100'ncü yıldönümü öncesinde ve tam 100 yıl sonrasında, yeryüzündeki kadın-erkek ve insan potansiyelini yeniden tanımlayacak, belirleyecek ve yeryüzündeki kız çocukları ve kadınlar adına adeta gökyüzünü çevreleyen bir ümit ve heyecan horizonuyla, Genel Kurul salonunu taşan yoğun bir kalabalık-katılım nedeniyle ayrıca iki konferans salonunda geniş ekranlar üzerinden de izlendi. Açılış töreni aynı zamanda, Webcast olarak da yayınlandı. 


"Kadın Hakları, İnsan Hakları"

"Kadın Hakları, İnsan Hakları"dır anafikrinin damgasını vurduğu "BM-Kadın Birimi"nin resmi açılışında, "kız çocukları ve kadın"ların eşit haklara sahip olması ve her alanda güçlendirilmesi temel ilkesinden hareketle ve 4 yılı aşkın bir sürece yayılan zorlu bir mücadele sonucu ilk köklü adımın başarıyla atıldığı vurgulandı. Kız çocuklarının sadece "kız" çocuğu olarak doğmuş olduğu için okula gönderilmediğinden, hamilelik-doğum esnasında ölümlerin azaltılması, kız ve kadın çocuklara uygulanmakta olan şiddete son verilmesi, kadınlar aracılığıyla süt verme döneminde bebeğe geçen AİD/HIV, kız ve kadınlara uygulanan tecavüz olaylarının, aynı zamanda "kız" çocuklarının ve kadınların özellikle yoksul ülkelerde çok küçük yaştan itibaren "seks-insan" ticaretinde itilmesinin önüne geçilmesi-durdurulması, "barış"ın sağlanması kadar "barış" güçlerinde de "kadın"ın yer alması benzeri yeryüzünün iyileştirilmesi için köklü bir tedaviye; yeryüzü kapsamında "kız ve kadın"lardan başlanacağının da ilk somut adımı atıldı. BM-KADIN Birimi'nin, BM'de Genel Sekreter'e bağlı başlıca birimlerden biri olarak kurulması ve Genel Sekterin de bunun öncülüğünü yapması ve programa katılanlar ve sunumlarla ümit verdi. Sunumların özü ise Genel Kurul salonunda adeta somut ve ortak olarak duyumsanabilen bir heyecan ve coşku dalgası yarattı.

Özellikle de, Binyılın Kalkınma Hedefleri'nde en fazla geride kalan yada başka bir deyişle en az mesafe kaydedilen alanlardan biri olması ve Genel Sekreter Ban Ki-Moon'un, özellikle de 2015 yılı için tespit edimiş olan hedeflere ulaşmakta, "kararlıyım" şeklindeki ifadesinin de bu amaca ulaşmada "BM-KADIN"ın en köklü ve temel işlerden birini yerine getireceğine dair ümite ve genel heyecana paralel güven verdi.BM-KADIN, yeryüzü kapsamında ve özellikle mağduriyetin en yüksek olduğu az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kız ve kadınlara, eşit ve temel sağlık, eğitim ve sosyal hakların verilmesi ve güvenceye alınmasıyla başlanması gerektiği, en temel haklarının kazandırılması-korunması kadar eğitim, sosyal, ekonomik ve politik alanda güçlendirilmesi temelinde kurulduğu açıklandı.


8 Mart, Dünya Kadınlar Günü'nün 100.ncü Yıldönümü öncesinde ve 100.ncü yıldönümünde dünya kız çocukları ve kadınları için yeni bir dönemin başlangıcına damgasını vuran BM KADIN/ÜN Women programının 24 Şubat 2011'deki resmi açılış töreni, "Öne Women/Tek Kadın" adli sözlerini Beth Blatt'ın yazdığı ve müziğini Graham Lyle ve Clay'ın "UN Women" için bestelediği, programın anlam ve vizyonuna paralel ve taçlandıran görkemli bir müzik performans ile bitti.

Programın sunumu ise Ju Ju Chang yaptı.

BM KADIN'ın yeşerttiği ümitlerin filiz vermesi ve dallanıp budaklanarak ve güçlenerek yeryüzü kapsamında tüm kız çocukları ve kadınlarını kucaklamasını, korumasını ve güçlendirmesini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde içtenlikle ve yükselen ümitlerle diliyoruz..

- . -

Not 1:: Bircan Ünver, "The Light Millennium" sivil toplum kuruluşunun Birleşmiş Milletler'de Daimi Temsilcisidir.
8 Mart 2011 tarihinde güncelleştirilmiştir.

2:*Şirin Cengizalp, 2011 yılı "The Light Millennium" kuruluşunun Birleşmiş Milletler'de Gençlik Temsilcisidir.

25 Şubat 2011, New York, http://www.isikbinyili.org

© Şubat 2011, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works