yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Türk keman sanatçısı Burcu Göker, Amerikalı piyanist Eric Jenkins ile birlikte, Carnegie Hall’da 2 Mayıs 2011'de bir konser verecek.


b> Amerikalı piyanist Eric Jenkins piyanoda Türk keman sanatçısı Burcu Göker'e da 2 Mayıs 2011'de New York , Carnegie Hall’deki konserinde eşlik edecek.

Haber

"KEMANIN YENİ DİVASI" BURCU GÖKER, NEW YORK'TA CARNEGİE HALL'DE KONSER VERECEK...

ISIKBINYILI.ORG

Eğitim için gittiği Fransa’dan sonra akademik ve konser kariyerini Amerika’da sürdüren 1982 doğumlu Burcu Göker, Türkiye adına büyük başarılara imza atıyor. Göker, en son Florida State University tarafından düzenlenen yarışmada dünyanın en prestijli konser salonu New York Carnegie Hall'de konser vermek için seçildi.

Florida State University tarafından, Eylül ayında Amerika’da düzenlenen yarışmada Türk keman sanatçısı Burcu Göker, Amerikalı piyanist Eric Jenkins ile birlikte, New York'da bulunan dünyanın en prestijli konser salonu Carnegie Hall’de konser vermek için seçildi. Göker ve Jenkins, 2 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleşecek konserde dünyaca ünlü bestecilerden keman ve piyano için bestelenmiş sürpriz bir repertuar sunacak.

Dünyaca ünlü müzik eleştirmenlerinin bulunacağı akşamda, Göker ve Jenkins, çok farklı ve sürpriz bir repertuarla seçkin klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak. İkili, aynı zamanda konserde dinleyiciler arasında olacak dünyaca ünlü Pulitzer ödüllü Amerikalı kadın besteci Ellen Zwilich’nin bir bestesini de icra edecek.

Eleştirmenlerce “Kemanın Yeni Divası” olarak nitelendirilen Göker, bir Türk sanatçı olarak klasik müzik dünyasında üstün başarılar elde etmenin gururunu daha fazla yaşadığını ifade ediyor. Göker’e göre sanatındaki başarının sırrı, disiplinli çalışma, titiz araştırma olduğu kadar, doğup büyüdüğü ve her yıl ziyaret ederek duygularını beslediği Türkiye coğrafyası. Bu konserin hemen ardından Türkiye'ye gelecek olan ikili, 9 Mayıs 2011 tarihinden itibaren birçok ili kapsayan geniş bir turneyle Türkiye'deki klasik müzik tutkunları ile buluşacak.

Carnegie Hall konserinde Florida State University’yi temsil edecek olan Burcu Göker, halen bu üniveristede oda müziği ve keman dersleri veriyor. Ayrıca üniversitenin yaylı çalgılar dörtlüsü olan “Eppes String Quartet”de ve Tallahassee Senfoni Orkestrası’nda 1. kemancı olarak konserler veriyor.

Piyanist Eric Jenkins de, 2003 yılından bu yana Burcu Göker ile beraber Amerika’da, Kanada’da ve Türkiye’de keman-piyano ikilisi olarak oda müziği konserlerine devam ediyor. İkili, University of Calgary’nin düzenlemiş olduğu, Grammy ödülleri kazanan Pacifica Quartet ve Emerson Quartet ile ayrı ayrı ‘Master Class’ çalışmalarına katılıp, büyük beğeni ve takdir topladı. İkili, Temmuz 2008’de Fransa konserlerindeki performansları La Provence ve La Tribune gazeteleri müzik eleştirmenleri tarafından övgüyle değerlendirildi.

İstanbul, Aralık 2010

Burcu Göker hakkında

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı tam zamanlı lise keman bölümünü 14 yaşında sınıf atlayarak takdir derecesi ile bitiren Göker, 1996 yılında Eczacıbaşı bursu ile gittiği Paris’te Paul Dukas Konservatuarı’nda Sylvie Gazeau'nun ‘Superior’ sınıfına kabul edildi.

1999 yılında Paris birincisi olarak “Premiere Prix avec Felicitations” ile konservatuarı bitirdi. Fransa'da bulunduğu sürede 1997-1998 U.F.A.M, 1997 Concours de Nerini, 1998 Etienne Vatelot yarışmalarında ‘superieur’ seviyelerinde birincilik ödülleri aldı.

2003 yılında USA Lawrence University’den aldığı tam burs ile Stephan Tran-Ngoc ile keman, Matthew Michelic ile viyola ve Johanne Metcalf ile kompozisyon eğitimine başladı. Haziran 2007'de Lawrence University’den “Magna cum Laude” derecesi ile mezun oldu. 2004 yılında girmiş olduğu Uluslararası Concord Konçerto yarışmasında birinci oldu ve Uluslararası Concord Orkestrası’nın solisti olarak Khachaturian Keman Konçertosu’nu yorumladı. 2005 ve 2006 yıllarında keman dalında “Elisabeth Miller” ödülünü aldı.

Eylül 2007’de Kanada Calgary Üniversitesi’nin araştırma bursu ile üniversitede araştırma görevlisi olarak Edmond Agopian’la keman dalında lisansüstü seviyesinde solistlik eğitimine devam etti. Nisan 2009'da University of Calgary’den master derecesini birincilikle tamamladı.

2007 ve 2008 yıllarında, University of Calgary tarafından K&M Winter Graduate Music Scholarship ödülüne ve üniversite genelinde bölümler arası yapılan Dean’s Master’s Scholarship yarışmasını kazanarak bu ödülü alma hakkına sahip olan tek yabancı oldu.

Aralık 2007’de Calgary Filarmoni Orkestrası’nın düzenlemiş olduğu
Konçerto Yarışması’nı kazanıp, Mart 2009’da Calgary Filarmoni Orkestrası ile Tchaikovsky Keman Konçertosu’nu solist olarak çaldı.

Ağustos 2009’dan itibaren Florida State University’de oda müziği ve keman dallarında ders vermekte olup, aynı üniversitede doktora eğitimini sürdürmektedir. Üniversitenin yaylı çalgılar dörtlüsü olan "Eppes String Quartet"de ve Tallahassee Senfoni Orkestrası'nda 1. kemancı olarak konserler vermektedir.

Burcu Göker, Ağustos 2008’de, Fransa-Provence Barbara Krakauer Müzik Akademisi ve Festivali’ne katılıp, La Provence ve La Tribune gazetelerinde Fransız müzik eleştirmenlerinin dikkatini çekerek, büyük takdir ve beğeni almıştır.

Eric Jenkins hakkında

Klasik müzik eğitimini Prof.Myung-Hee Chung ve Prof.Stephen Cushman gibi ünlü öğretmenlerle sürdüren Jenkins, 1999-2001 Reifsteck Festival, 2001-2002 Columbia County Music Festival ve 2002 ABC Connections Music Festival’de resitaller verdi. 2000, 2001 ve 2002 yıllarında University of Wisconsin Whitewater Piano Institute’da ve 2002 yılında University of Milwaukee Summer Music Institute’da Prof.Judith Jaimes’in öğrencisi olarak katıldığı ‘master class’ çalışmaları sırasında konserler verdi. 2003 yılında Portage Music Boosters, Portage Area Community Theater ve Earl W. Galle Music Prize ödüllerini kazandı.

Eric Jenkins, klasik müzik eğitiminin yanı sıra almış olduğu caz eğitimiyle, 1999 University of Wisconsin Greenbay Jazz Festival ve 2001 Shell Lake Wisconsin Jazz Festival’de çeşitli konserler verdi. 2001 yılında Madison Jazz Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu yarışmada burs ve başarı ödülü aldı.

2003 yılında solistlik eğitimine Wisconsin Lawrence University’de Prof.Michael Kim ile devam eden Jenkins, 2005 yılında oda müziği dalında “Theodore L. Rehl Ödülü”, 2006 ve 2007 yıllarında iki yıl üst üste piyano dalında gösterdiği üstün başarıdan dolayı “Majory Irwin” Ödülleri aldı. Lawrence University’de bulunduğu süre içerisinde Claud Frank ile çalışma imkânı bulan Jenkins, Haziran 2007’de aynı üniversiteden “Magna cum Laude” derecesi ile mezun oldu.

Eylül 2007-Nisan 2009 arası Kanada’da, University of Calgary’de piyano dalında ve müzikoloji dalında araştırma görevlisi olarak çalıştı ve asistan olarak ders verdi.

Bu sürede piyano dalında solistlik eğitimine lisansüstü seviyesinde Marilyn Engle ile devam etti. Aralık 2007’de Calgary Filarmoni’nin düzenlemiş olduğu konçerto yarışmasını kazanmış olup, Calgary Filarmoni ile Britten piyano konçertosunu çalarak, CD olarak doldurmuştur.

Florida State University’den almış olduğu teklif üzerine Ağustos 2009’dan itibaren bu üniversitede piyano dalında asistan olarak “Opera Accompanying” pozisyonunda piyanist ve koordinatör olarak görev almanın yanısıra tezine devam etmektedir.

Jenkins, Aralık 2007'de de Calgary Filarmoni’nin düzenlemiş olduğu konçerto yarışmasını kazanmış olup, Calgary Filarmoni ile Britten piyano konçertosunu çalmış, CD kaydı olarak doldurmuştur.


Konser Tarihi: 2 Mayıs 2011
Konser Salonu: New York Carnegie Hall

- . -

http://www.isikbinyili.org - 9 Mart 2011

© Mart 2011, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works